Топ-Статті
«Мати ресурси – недостатньо, щоб залучити інвестиції». За яких умов іноземні компанії інвестуватимуть в українські надра?

Інтервʼю Голови Наглядової ради ПАТ «Укрнафта» Данкана Найтінгейла виданню Forbes Ukraine

Інтервʼю Голови Наглядової ради ПАТ «Укрнафта» Данкана Найтінгейла

«Мати ресурси – недостатньо, щоб залучити інвестиції». За яких умов іноземні компанії інвестуватимуть в українські надра? Перше інтервʼю з головою наглядової ради «Укрнафти» Данканом Найтінгейлом
Відчужена у Ігоря Коломойського найбільша нафтова компанія країни «Укрнафта» може стати вагомим гравцем на енергетичному ринку ЄС, а Україна – залучити провідні західні компанії у розробку власних надр, впевнений Данкан Найтінгейл, 64. У бліц-інтервʼю Forbes Ukraine він розповідає, що для цього потрібно
Корпоративна реформа в Україні перебуває під тиском. З вересня відбулись зміни СЕО державних «Укренерго» і «Укрзалізниці». Попри наявність в цих компаніях Наглядових рад, вони мали ознаку політичних. Наглядова рада державного «Енергоатома», оператора українських АЕС, який регулярно потрапляє у корупційні скандали, не може розпочати роботу пʼятий місяць після обрання.
Чому голова НР «Укрнафти» Данкан Найтінгейл впевнений, що зможе уникнути тиску з боку держави, і яким бачить місце України на енергетичній мапі Європи?
Інтерв’ю скорочено та відредаговано для ясності.

Чому ви вирішили доєднатись до НР «Укрнафти», які цілі перед собою ставили?
Мною рухали особисті причини. Від початку російського вторгнення я уважно стежив за ситуацією через новини і соцмережі. Мені хотілось зробити свій внесок, щоб підтримати Україну. З дружиною ми допомагали українським біженцям в Канаді встати на ноги, відправити дітей в школу, знайти житло.
Коли оголосили конкурс в наглядову раду «Укрнафти», я це сприйняв як ще одну можливість допомогти Україні своїм досвідом. До примусового відчуження акцій компанія спиралась на ненайкращі практики корпоративного управління та ведення бізнесу. Були багатомільярдні збитки. Першочергове наше завдання – виправити це.
Перехід на європейські стандарти має допомогти «Укрнафті» покращити операційні та фінансові результати в довгостроковій перспективі. Також це важливо в рамках євроінтеграції, яку проходить Україна. Ці реформи вимагають часу, оскільки зміна культури поведінки не відбувається швидко, люди мають прийняти нові практики.
Водночас наглядова рада дуже задоволена роботою нової команди топменеджменту «Укрнафти», який активно підтримує та впроваджує зміни.

Ви очолюєте НР «Укрнафти» з березня 2024-го, як за цей час змінились ваші погляди на «Укрнафту»? Які очікування справдились, а які ні?
Головне було стабілізувати роботу компанії, також прийшло усвідомлення того, який потенціал має Україна у сфері видобутку нафти та газу. Його достатньо не лише для задоволення власних потреб. «Укрнафта» у перспективі може стати вагомим гравцем на ринку ЄС.

Мати ресурси – недостатньо, щоб залучити інвестиції

Що потрібно, щоб «Укрнафта» стала надійним постачальником енергоресурсів на європейський ринок?
Великі інвестиції в оновлення обладнання і збільшення персоналу зі спеціалізованими технічними навичками. «Укрнафта» довгий час була недофінансована, покладалась на російське та білоруське застаріле обладнання, впровадження нових технологій було обмежено.
Менеджмент та Наглядова рада шукають міжнародних партнерів для спільних проєктів, не чекаючи закінчення війни. Ми активно працюємо в Україні, ЄС і Північній Америці над тим, щоб залучити фінансування – гранти, кредити та донорське обладнання.
Але саме через війну у деяких міжнародних партнерів є непевність щодо доцільності таких інвестицій. Водночас, якби Україна не мала вражаючого ресурсного потенціалу, то обговорень про можливі інвестиції взагалі б не було. Тому я впевнений, що у післявоєнний період Україна буде дуже привабливою для міжнародного бізнесу.
Попри це Україні не вдавалось залучити інвестиції у надра багато років.
«Укрнафта» багато років не інвестувала в збільшення запасів. Але, навіть мати ресурси – також недостатньо. Щоб залучити інвестиції компанія має дотримуватись найкращих принципів корпоративного управління. Тому ми активно працюємо над впровадженням в «Укрнафті» принципів управління за стандартами ОЕСD.
Ще один необхідний фактор – спеціальний режим оподаткування нових проєктів. Залучення провідних західних компаній буде можливим за умови комбінації цих факторів: прозорість, якісні практики корпоративного управління і бізнесу, підтримка уряду, спеціальні режими оподаткування. Україна має бути конкурентноздатною задля залучення інвестицій.

Чи можете оцінити потенціал «Укрнафти» в цифрах? У 2023-му компанія видобула 1,4 млн т нафти. За вашим планом, як зросте видобуток за пʼять років і скільки це потребуватиме інвестицій?
Ми завершуємо роботу над стратегічним інвестиційним планом на наступні пʼять років. Результати, які продемонстрували менеджмент та компанія за останні 18 місяців позитивно вразили Наглядову раду. Можна сказати, що робота компанії стабілізувалась. Тому, зараз ми поставили досить амбітні та складні цілі перед топменеджментом.
Ми ще не можемо публічно озвучити параметри стратегії.

Результати засідання Наглядової ради «Укрнафти» (1)

Ви очолювали канадську видобувну компанію. Чи рекомендували б її акціонерам інвестувати в Україну?
Коротка відповідь – однозначно так. Я регулярно спілкуюсь з міжнародними фінансовими організаціями, канадськими підприємцями і наголошую на перспективності інвестицій в Україну, зокрема в «Укрнафту». Я також надаю консалтингові послуги іншим нафтогазовим бізнесам, але більшість часу приділяю «Укрнафті».
Не можу розкривати інформацію про співпрацю з іншими компаніями, але це не створює конфлікту інтересів з моєю посадою в «Укрнафті». Оскільки ці компанії знаходяться в інших юрисдикціях.

Зараз є ознаки того, що корпоративна реформа в Україні знаходиться під тиском. Нещодавно відбулись суперечливі зміни керівництва двох державних компаній «Укренерго» і «Укрзалізниці», попри наявність в цих компаніях наглядових рад. Що ви думаєте про ці ризики, чи бачите запобіжники від такого впливу у випадку «Укрнафти»?

Мені не відомі деталі прикладів, які ви озвучили. Знаю про це лише зі ЗМІ і соцмереж, тому не можу дати цьому якусь оцінку.
Що стосується Укрнафти, то мені невідомо про будь-які ризики чи перешкоди, які б могли б завадити виконанню обовʼязків наглядової ради. Навпаки, за підсумками багатьох зустрічей з урядом, топменеджментом «Укрнафти», з радістю хочу наголосити, що всі ці люди дуже відкриті до співпраці.

https://www.ukrnafta.com/intervyu-golovy-naglyadovoi-rady-pat-ukrnafta-dankana-najtingejla-vydannyu-forbes-ukraine?fbclid=IwY2xjawGQYhhleHRuA2FlbQIxMAABHZFd1SBREwOGZ3Ql7C-uj1xBDjFCjqNtx6d1JSxt2r9QwG6LfsubUqWAIQ_aem_7bg6J-T20Hfa3DJQDtCOtQ

У номері
 
Інформери
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2024
oilgasukraine@gmail.com