УГВ оновило умови співпраці за договорами PEC.
Глава нафтогазового дивізіону НАК «Нафтогаз» Андрій Фаворов, зазначає, що мета проекту PEC - залучення досвідченого оператора, який має новітні технології та готовий здійснити інвестиції для збільшення видобутку і зменшення операційних витрат на родовищах УГВ. Він додає, що родовища, які вибрані для проекту, все ще мають значний потенціал, але в порівнянні з іншими активами в портфелі УГВ, є менш пріоритетними з точки зору розподілу ресурсів компанії. На його думку, це дозволить УГВ направити власні людські ресурси і капітал на інші важливі проекти.
«Укргазвидобування відкрите до співпраці з досвідченими гравцями в сфері видобутку вуглеводнів і зацікавлене у впровадженні нових технологій і методів видобутку. Ми беремо до уваги зворотний зв'язок, який надає ринок і модифікували умови такого співробітництва. Запрошую українські та міжнародні компанії розглянути нашу пропозицію про співпрацю і взяти участь в конкурсі », - заявив Андрій Фаворов.
Детальніше про проект розповідає Євген Сташенко, начальник відділу стратегічних нафтосервісних проектів УГВ.
«УГВ має близько 140 родовищ, з яких 30 кращих дають понад 80% усього видобутку. Таки чином основні ресурси компанії спрямовані на розробку саме цих родовищ, адже навіть незначне збільшення рівня видобутку по ним буде мати набагато більший ефект, ніж зростання в 2-3 рази на родовищах з т.зв. «Довгого хвоста». І це правильний підхід в умовах обмежених людських, технологічних, фінансових та часових ресурсів. Так би на нашому місці поступила будь-яка ефективна компанія».
Водночас Євген Сташенко зазначає, що при такому підході втрачається частина вартості, яка є в родовищах з т.зв. «Довгого хвоста». У компанії припускають, що на нафтогазовому ринку є компанії, які спеціалізуються на таких родовищах, і у яких є ресурси і бажання ними займатися. «Залишилось питання, як структурувати таку співпраця, щоб всі залишалися у виграші. Ми, спільно з зовнішніми консультантами, вивчили кращі світові практики, і прийшли до висновку, що оптимальний варіант для партнерства - це PEC (контракт зі збільшення видобутку)», - каже Євген.
PEC - це досить рідкісний тип контракту, проте він і раніше застосовувався в інших країнах, наприклад в Румунії, Казахстані, Еквадорі. Його суть полягає в тому, що власник ліцензії передає оператору в управління родовище або кластер родовищ, які вже добре розвідані або навіть суттєво виснажені, з метою інтенсифікації та збільшення видобутку. Передача родовищ здійснюється з усіма наявними на них активами і наземною інфраструктурою, в т.ч. за згодою з співробітниками, здійснюється переклад персоналу на працевлаштування до оператора.
Важливо відзначити, що власник ліцензії продовжує залишатися її власником, крім того, залишає за собою право власності на все вуглеводні, здобуті в рамках цієї ліцензії. Оператор всього лише отримує право для нього їх добути за фіксований тариф на тис. М3 або тонну.
Тримач ліцензії і оператор в контракті погоджуються з кількома ключовими речами: базовий рівень видобутку, програма робіт (яка щорічно переглядається спільно), тариф для базового і понадбазового рівня видобутку. Зазвичай тариф за базовий рівень видобутку дорівнює просто собівартості видобутку, а в понадбазовий закладений певний нормальний рівень прибутку для оператора. Але щоб отримати понадбазові тариф, оператор повинен вкласти гроші в КРС, ГРП, койлтюбінг, пробурити нові свердловини, які повинні бути успішними і дати газ. Тобто, оператор заробляє, тільки коли збільшує видобуток і робить це економічно ефективно. Або ж, якщо у нього вийде зменшити операційні витрати і при цьому не упустити рівень базового видобутку. «Зазвичай, відбувається і перше, і друге», - додає Євген Сташенко.
Таким чином PEC забезпечує повне узгодження цілей: власник ліцензії не витрачає жодних додаткових коштів і ресурсів (а значить, може їх використовувати в іншому місці), при цьому отримує контроль над витратами і зростанням видобутку, при цьому те ж саме забезпечує оператору його норму прибутку.
Термін договору зазвичай 15+ років, щоб оператор зміг відбити вкладені в родовища кошти, і свою норму прибутку.
«Під PEC ми сформували 2 кластера на Західній Україні, в які увійшли 10 і 3 родовища відповідно. Те, що ми пропонуємо - це майже 10% від усіх родовищ УГВ, які становлять близько 5% від усіх запасів УГВ і близько 2% від щорічного видобутку. При цьому це більше 40% усього видобутку ГПУ «Львівгазвидобування», - каже Євген.
Залишкові запаси на 2 кластера все ще досить цікаві - близько 15 млрд м3 на двох (2P за оцінкою Miller & Lents). При цьому P/R (рівень вилучення запасів) за цими кластерам дуже низький - всього 2-3%. Тобто, потенціал збільшення видобутку дуже великий.
Євген Сташенко продовжує: «У світі не так багато компаній, які спеціалізуються. Ми знаємо, що деякі компанії великої нафтосервісної четвірки цим займаються, також є Expert Petroleum, польський PGNiG, Petrofaс. Це досить нішевий бізнес. Великим гравцям і світовим мейджорам це нецікаво, тому, що в рамках цього контракту вони не можуть ставити собі на баланс резерви. Але і серед українських гравців є компанії, які можуть реалізовувати такі контракти.
Можу сказати, що інтерес до проекту досить великий. Вже зараз у нас в списку 30 потенційно зацікавлених компаній. Мета - скоротити цей перелік до 10-12 серйозно налаштованих гравців, яким дати доступ до Дата Рум для вивчення геологічної та іншої інформації за активами, після чого отримати від них конкретні комерційні пропозиції.
Після перегляду пропозицій ми відберемо 2-3 кращих по кожному кластеру і проведемо з ними прямі переговори для визначення нашого (-их) майбутнього партнера по цьому проекту».
Підводячи підсумки, Євген Сташенко зазначив, що УГВ планує підписати договір до кінця 2019 року.