Новини
Інтеграція енергетичних систем для сталого розвитку

1111

Микола Рубах

Оператор ГТС України та НЕК Укренерго провели спільну стратегічну сесію щодо планування перспективного розвитку газотранспортної (ГТС) та об’єднаної енергетичної (ОЕС) систем України. Компанії домовилися про подальше двостороннє співробітництво з метою ефективної інтеграції обох систем та цілісного розвитку енергетичної інфраструктури в Україні. Під час сесії компанії представили 10-річні плани розвитку своїх систем, обговорили перспективи щодо зростання потреби в маневровій генерації (звіт з достатності генерації) та оцінили можливість залучення інфраструктури ГТС України для регулювання частоти в ОЕС України.

«Технологічна єдність газотранспортних та електричних систем є очевидною, але раніше в операторів не було інституційної основи для формування спільного бачення перспективного розвитку. Погоджене бачення розвитку електричних та газових мереж є наразі загальноєвропейською практикою, що спрямована на ефективне спільне використання сильних сторін окремої мережі. У Європі газ (газова генерація) не тільки використовується для балансування електричних мереж, але й газотранспортні мережі розглядаються як можливість зберігання та транспортування надлишкової енергії від об’єктів ВДЕ у вигляді синтетичних газів (водень чи метан). Співпраця операторів дозволить значно прискорити перехід України до декарбонізованої економіки», – прокоментував генеральний директор ТОВ «Оператор ГТС України» Сергій Макогон.

«Чудово, що наше бачення співпадає з стратегією нового незалежного оператора ГТС. Ми почали з синхронізації процесів планування розвитку систем, підготовки спільних проєктів. Вважаю, що ця співпраця є надважливою, від неї залежить майбутнє енергетичного сектору України. Більше того – це питання енергетичної безпеки нашої держави», – зазначив виконуючий обов’язки голови правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.

Все це цiлком вiдповiдаэ трендам ЄС. 8 липня 2020 року Європейська Комісія опублікувала свою Стратегію ЄС щодо інтеграції енергетичних систем. Стратегія ЄС щодо інтеграції енергетичних систем забезпечить основу для переходу на зелену енергію. Сучасна модель, в якій споживання енергії в транспорті, промисловості, газі та будівлях відбувається незалежно - кожен з окремими ланцюгами вартості, правилами, інфраструктурою, плануванням та роботою - не може забезпечити кліматичний нейтралітет до 2050 року економічно ефективним способом; мінливі витрати на інноваційні рішення повинні бути інтегровані в спосіб функціонування енергетичних систем.

Інтеграція енергетичної системи означає, що система планується та функціонує в цілому, поєднуючи різні енергоносії, інфраструктуру та сфери споживання. Ця підключена та гнучка система буде більш ефективною та зменшує витрати для суспільства. Наприклад, це означає, що електроенергія, яку споживають автомобілі Європи, може надходити від сонячних батарей на даху, в той час як будівлі опалюються теплом від розташованої поблизу фабрики, а фабрика заправляється чистим воднем, що виробляється від енергії вітру на березі.Стратегія визначає 38 дій для створення більш інтегрованої енергетичної системи. До них належать перегляд чинного законодавства, фінансова підтримка, дослідження та впровадження нових технологій та цифрових інструментів, вказівки державам-членам щодо фіскальних заходів та припинення субсидій на викопне паливо, реформа управління ринком та планування інфраструктури та покращення інформації для споживачів.
Європейська «зелена угода» ставить ЄС на шлях до нейтралітету клімату до 2050 року шляхом глибокої декарбонізації всіх секторів економіки та більш високих скорочень викидів парникових газів до 2030 року.

405549-1024x768

Енергетична система має вирішальне значення для досягнення цих цілей. Нещодавнє зниження вартості технологій відновлюваної енергії, цифровізація нашої економіки та нові технології в галузі акумуляторів, теплових насосів, електромобілів або водню пропонують можливість прискорити протягом наступних двох десятиліть глибоку трансформацію нашої енергетичної системи та її побудови. Енергетичне майбутнє Європи має спиратися на постійно зростаючу частку географічно розподілених відновлюваних джерел енергії, гнучко інтегрувати різні енергоносії, залишаючись при цьому ресурсоефективними та уникаючи забруднення та втрати біорізноманіття.

Сьогоднішня енергетична система все ще побудована на кількох паралельних, вертикальних ланцюгах енергетичної цінності, які жорстко пов'язують конкретні енергетичні ресурси з конкретними секторами кінцевого використання. Наприклад, нафтопродукти переважають у транспортному секторі та є сировиною для промисловості. Вугілля та природний газ в основному використовуються для виробництва електроенергії та опалення. Електричні та газові мережі плануються та управляються незалежно один від одного. Ринкові правила також значною мірою характерні для різних секторів. Ця модель окремих шляхів не може забезпечити клімат-нейтральну економіку. Це технічно та економічно неефективно і призводить до значних втрат у вигляді відпрацьованого тепла та низької енергоефективності.

Інтеграція енергетичних систем - скоординоване планування та функціонування енергетичної системи "в цілому" через безліч енергоносіїв, інфраструктури та секторів споживання - це шлях до ефективної, доступної та глибокої декарбонізації європейської економіки відповідно до Паризької Угода та Порядок денний ООН щодо сталого розвитку на 2030 рік.

Пакет політик ЄС «Чиста енергія», прийнятий у 2018 році, забезпечує основу для кращої інтеграції між інфраструктурою, енергоносіями та секторами; однак регуляторні та практичні бар'єри залишаються. Без жорстких політичних дій енергетична система 2030 року буде більше схожа на систему 2020 року, ніж відображення того, що потрібно для досягнення нейтральності клімату до 2050 року. Ця стратегія викладає бачення того, як прискорити перехід до більш інтегрованої енергетичної системи , яка підтримує кліматично нейтральну економіку за найменших витрат у різних секторах - одночасно зміцнюючи енергетичну безпеку, захищаючи здоров'я та навколишнє середовище, сприяючи зростанню, інноваціям та світовому лідеру в промисловості.

Очевидно, що системна інтеграція не буде єдиним для всіх процесом: незважаючи на загальну мету нейтральності клімату ЄС до 2050 року, країни-члени ЄС мають різні вихідні точки. Таким чином, держави-члени будуть слідувати різними шляхами, залежно від їхньої відповідності обставини, кошти та вибір політики, які вже відображені у відповідних Національних планах щодо енергетики та клімату. Стратегія інтеграція енергосистем пропонує компас для спрямування цих зусиль у тому ж напрямку.
Ця стратегія визначає шість стовпів, де намічені координовані заходи для подолання існуючих бар'єрів для інтеграції енергетичних систем.

• Більш циркулярна енергетична система, в основі якої «енергоефективність”
• Прискорення електрифікації попиту на енергію, спираючись на енергосистему, що базується на відновлюваних джерелах енергії
• Просування відновлюваних і низьковуглецевих видів палива, в тому числі водню, для секторів економіки які важко-декарбонізувати
• Створення енергетичних ринків придатними для декарбонізації та розподілених ресурсів
• Більш інтегрована енергетична інфраструктура
• Дигіталізована енергетична система та підтримуюча система інновацій

1591003770-1

Нарешті, справді інтегрована енергетична система є життєво важливою для формування світового лідерства Європи в галузі екологічних технологій, використовуючи існуючі сильні сторони Європи - утверджене лідерство у галузі відновлюваної енергії; регіональний підхід до функціонування системи та планування інфраструктури; лібералізовані енергетичні ринки; та досконалість в галузі енергетичних інновацій та цифровізації.

До 2050 року ми ще далекі від того, де нам потрібно бути. Щоб потрапити туди, вкрай необхідні як фундаментальні, так і далекоглядні дії. Прийнятий у 2018-2019 рр. Пакет "Чиста енергія" закладає основу для інтеграції системи і повинен бути повністю впроваджений. У контексті "Зеленої угоди" нові дії, викладені в цьому повідомленні, додадуть необхідного масштабу та швидкості для просування до енергетичної системи майбутнього, сприяючи посиленню амбіцій ЄС щодо клімату та формуванню законодавчих змін, які мають бути запропоновані у червні 2021 рік.

Гарним прикладом є такий кейс:
Австарлія відома як лідер з експорту природного газу LNG, але попит на природний газ зростає всередині країни, а країна хоче залишити за собою статус надійного партнера з поставок енергоресурсів для країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Уряд Австралія надає «статус головного проекту» амбітного плану вартістю в 22 млрд австралійських доларів ($ 16 млрд) з експорту електроенергії з гігантської сонячної електростанції на півночі країни в Південно-Східну Азію з підводного кабелю. Про це заявив австралійський міністр енергетики і скорочення викидів Ангус

Тейлор, передає Reuters.
За його словами, статус визнає «стратегічну значимість» проекту, який, як очікується, принесе мільярди доларів в економіку і створить тисячі робочих місць. Лінія «Australia-ASEAN Power Link» передбачає підключення найбільшої в світі сонячної електростанції і системи батарей на північних територіях Австралії до Сінгапуру та Індонезії за допомогою підводного кабелю довжиною 3700 км (2300 миль). Аналогічні пропозиції щодо далеких транснаціональних поставок електроенергії були висунуті в інших регіонах, в тому числі з Північної Африки в Європу або з Монголії в Японію і Південну Корею.

Інший кейс - Іспанський енергетичний гігант Iberdrola спільно з хімічною компанією-виробником добрив Fertiberia реалізують в Іспанії «найбільший в Європі» гібридний енергетичний проект, в рамках якого буде проводитися зелений водень. Компанії інвестують 150 млн євро в сонячну електростанцію на 100 МВт, систему накопичення енергії на основі літій-іонних батарей ємністю 20 МВт * год і електролізер потужністю 20 МВт. Все це побудує Iberdrola, яка буде також керувати енергетичними об'єктами. Отриманий зелений водень буде використовуватися на аміачному заводі Fertiberia в Пуертольяно з виробничою потужністю більше 200 000 тонн в рік. Fertiberia модернізує підприємство, щоб воно могло виробляти зелені водень і добрива. Виробник добрив знизить потребу заводу в природному газі більш ніж на 10%. Це буде перша європейська компанія в даному секторі, яка придбає досвід великомасштабного виробництва зеленого аміаку. Партнери відзначають, що проект допоможе просунути вперед розвиток технологій виробництва зеленого водню і перетворити його в рішення для ефективної декарбонізації в середньостроковій перспективі для галузей і процесів, де водень використовується в якості сировини і які важко декарбонізіровути. Тут одночасно будуть задіяні всі стейкхолдери - виробники, транспортери, споживачі енергоресурсів.

У номері
 
Інформери
oilgasukraine@gmail.com
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2022