Новини
Вплив Covid-19 на пропозицію, попит і ціни на нафту до 2030 року

7d66b46fe60d9986f7f80f135ed4ef41

Пандемія COVID-19 суттєво вплине на пропозицію, попит і ціни на нафту протягом наступних 10 років. Тут представлені два сценарії, які можуть допомогти виробникам зрозуміти проблеми, пов'язані із швидким/повільним відновленням економіки.

Нафтова промисловість переживає безпрецедентний спад попиту і вимагає точного прогнозування і реальних економічних моделей для максимізації прибутковості. Для досягнення мети був підготовлений аналіз з використанням запатентованої глобальної нафтової моделі, яка поєднує геополітичні і макроекономічні сценарії з метою одержання кількісних результатів щодо:
• Зростання ВВП
• Пропозиції та попиту на сиру нафту/природний газ
• Цін на нафту.
Модель спирається на власні глобальні бази даних по родовищах нафти і газу, глобальному потенціалу розвідки, сланцевим родовищам (LTO) і басейнах сланцевого газу.

СЦЕНАРІЇ

Нижче представлені два репрезентативних сценарії. Вони присвячені впливу пандемії Covid-19. Сценарні моделі генерують результати пропозиції, попиту і цін на сиру нафту, ШФЛУ і природний газ:
• Оптимістичний сценарій: одна хвиля пандемії Covid-19 з швидким V-подібним відновленням економіки.
• Песимістичний (реалістичний?) сценарій: двохвильова пандемія, яка поширюється на другий квартал 2021 року з повільним відновленням економіки.
Загальні елементи сценарію наведені в Додатку в кінці статті.

ПОШИРЕННЯ ВІРУСУ

Пандемія Covid-19 почалася в Китаї в кінці 2019 року і до квітня 2020 року агресивно поширилася на решту Далекого Сходу, Європу і Північну Америку. У період з січня по квітень 2020 року через обмеження на поїздки і національні заборони попит на нафту різко скоротився на 25-30 млн барелів на добу. Однак ОПЕК на чолі з Саудівською Аравією не реагувала на таке серйозне падіння попиту аж до травня. Фактично, видобуток сирої нафти в Саудівській Аравії досяг піку в 11,9 млн барелів на добу в квітні, що на 3 млн барелів на добу більше, ніж в січні 2020 року в розпал пандемії.

СКОРОЧЕННЯ ПРОПОЗИЦІЇ.

Виробники, що не входять в ОПЕК, включаючи США, почали скорочувати видобуток в березні через скорочення резервних складських потужностей. Це було особливо помітно в Канаді і США. До кінця квітня видобуток сирої нафти в США впав на 1,8 млн барелів на добу, в основному за рахунок закриття видобувних свердловин в басейнах сланцевої нафти. Із запізненням, в квітні, ОПЕК скликала нараду щодо скорочення видобутку, і до червня 2020 року видобуток ОПЕК впав на 6 млн барелів на добу з січня 2020 року. Не дивно, що в період з січня по квітень 2020 року галузеві запаси нафти в країнах ОЕСР виросли на 300 млн барелів. Наслідки неправильної оцінки ОПЕК/Саудівською Аравією будуть чинити тиск на ціни на нафту, доки не будуть усунуті надлишкові запаси.
Схоже, що в більшій частині країн Європи і Далекого Сходу масштаби пандемії різко скоротилися, і вони зможуть впоратися з другою хвилею восени-взимку 2020-2021 років, не зазнавши надмірних економічних збитків. Однак цього не можна сказати про США, Центральну і Південну Америку, Африку, Індійський субконтинент і Близький Схід. Ймовірно, в цих регіонах виникне друга хвиля, в той час як перша хвиля все ще не закінчилася. В цьому випадку економічні збитки, ймовірно, будуть більш суттєвими.

Export

РИНКОВА ВЗАЄМОЗАЛЕЖНІСТЬ

Ринок нафти, як і раніше, характеризується надлишком пропозиції, починаючи з 2014 року, і, швидше за все, так буде і в другій половині цього десятиліття. У цій ситуації ціна на нафту дуже чутлива до політики ОПЕК і ефективності її реалізації. Відновлення попиту після пандемії Covid-19 буде вкрай складним завданням для ОПЕК.

Попит. Історичні і прогнозовані траєкторії глобального попиту на нафту і економічного зростання для двох сценаріїв зображені на Мал. 1. При однохвильовому сценарії в першій половині 2021 року відбудеться швидке «V-подібне» відновлення економіки, проте попит на нафту не повернеться до значення, яке існувало до пандемії. При більш песимістичному сценарії попит на нафту не досягне рівня 2019 року до 2022-2023 років і залишиться значно нижче допандемічної тенденції. Поточний розвиток пандемії дозволяє припустити, що результат, передбачений песимістичним сценарієм, більш вірогідний.
У короткостроковій перспективі надлишкові запаси нафти позначаться на ціні на нафту. Для усунення цих запасів протягом наступних декількох років знадобиться сувора дисципліна ОПЕК в умовах повільного відновлення попиту. Ці два сценарії моделюють попит на бензин і дизельне паливо, припускаючи, що автомобілі з нульовим рівнем викидів складуть 60% продажів нових автомобілів до 2040 року. Отже, обидва сценарії прогнозують уповільнення попиту на нафту до середини 2030-х років на рівні приблизно 105-108 млн барелів на добу.

Пропозиція. Перед ОПЕК і Саудівською Аравією стоять грандіозні завдання, які кинуть виклик єдності групи. Якщо ОПЕК хоче успішно просуватися в цьому десятилітті, необхідно значно поліпшити якість аналізу, політики і прийняття рішень. У короткостроковій перспективі зіставити пропозицію з імовірним нестійким попитом буде складно в умовах відновлення видобутку країнами, що не входять в ОПЕК.
У середньостроковій перспективі групі також доведеться вирішувати питання з компенсацією скорочення видобутку в країнах ОПЕК (Венесуела, Іран і Лівія) і тих, що не входять в ОПЕК (Сирія і Ємен) в результаті воєн, санкцій і цивільних міжусобиць. Очікується, що видобуток в Лівії відновиться в 2020 році, але залишається висока ймовірність подальших внутрішніх чвар. Повернення Венесуели і Ірану, ймовірно, займе більше часу, оскільки повільний занепад економіки Венесуели все ще триває, а до Ірану, як і раніше, застосовуються санкції США.
Проте, цілком ймовірно, що і Іран, і Венесуела повернуться до більш високих рівнів видобутку до середини цього десятиліття. Саудівська Аравія і інші члени ОПЕК повинні будуть узгодити цей крок, якщо він відбудеться за рахунок скорочення ними видобутку. Це створить значне навантаження на країни ОПЕК, які з 2014 року зазнають фінансових труднощів через необдумані політичні рішення щодо частки на ринку і наслідків пандемії COVID-19.

ОПЕК також доведеться керувати відновленням видобутку сланцевої нафти в США в міру зростання попиту і цін на нафту. Мал. 2 демонструє прогнозований попит на сиру нафту для двох сценаріїв. У песимістичному сценарії попит на сиру нафту ОПЕК зросте до 32 млн барелів на добу в 2024 році, а потім впаде до 31 млн барелів на добу в середині-кінці 2020-х років. Після цього, в 2030-х роках, попит на нафту ОПЕК зросте, оскільки деякі великі виробники, які не входять в ОПЕК, почнуть тривале зниження, особливо Росія.
У США видобуток сланцевої нафти виріс з нуля в 2002 р. до майже 7 млн барелів на добу в 2019 р. З 2011 року вона задовольняє більшу частину зростання попиту. Цінова чутливість сланцевої нафти в США варіюється від басейну до басейну, при цьому Пермський басейн є найбільш стійким до зниження цін на нафту. Моделювання по басейну з використанням власної моделі розбурювання та історичних даних про кількість бурових установок показує, що видобутку сланцевої нафти в США потрібно близько шести місяців для початку реагування на ціновий сигнал і до 12 місяців для повного реагування, оскільки кількість бурових установок і кількість нових видобувних свердловин падає.
Навесні 2020 року видобуток сланцевої нафти в США різко впав більш ніж на 1 млн барелів на добу через закриття існуючих добувних свердловин на тлі зменшення обсягів сховищ і падіння попиту. Історичні і прогнозовані обсяги видобутку сланцевої нафти в США і кількість бурових установок в основних басейнах для двох сценарних моделей Covid-19 показані на Мал. 3. Малюнок демонструє затримки в реагуванні як на падіння, так і на зростання цін на нафту.
Фінансово вразливі оператори, навіть в Пермському басейні з найнижчими витратами, навряд чи виживуть без значної зовнішньої допомоги та «управління» борговими зобов'язаннями. Після чого, на початку 2030-х років, відновлення цін на нафту призведе до збільшення видобутку в США до рівня 8-9 млн барелів на добу.
Мал. 4 демонструє розрив, що збільшується, між прогнозованим попитом і пропозицією на нафту в США після пандемії Covid-19 до середини 2020-х років. Це в основному пов'язано зі скороченням видобутку сланцевої нафти в США в період з 2020 по 2024 рік. Чистий імпорт нафти прогнозується на рівні 3-4 млн барелів на добу на початку 2020-х років.

Ціна. Траєкторія цін на нафту має три фази в період до 2030 року, 
• Вихід з пандемії до 2022-2024 років, 65-70 доларів за барель
• Зниження витрат і «хитке плато» до кінця 2020-х років (50-60 доларів за барель)
• Стійке зростання, 80 доларів за барель у 2030 році.
Вплив коронавіруса на світову економіку і, отже, на попит на нафту, значний, особливо в найбільш ймовірному випадку глибокої і тривалої рецесії, пов'язаної з затяжною пандемією. Без активного втручання ОПЕК середня ціна на сиру нафту може залишатися нижче 50 доларів за барель до середини 2022 року.
До кінця 2020-х років ринок нафти буде характеризуватися надлишком пропозиції, і політика ОПЕК є вирішальним фактором в цій фазі «хиткого плато». Цінові прогнози для двох сценаріїв на Мал. 5 залежать від того, наскільки ефективно ОПЕК буде керувати своїм видобутком виключно для задоволення попиту на сиру нафту.
Помітне зниження прогнозованих цінових траєкторій в період з 2024 по 2027 рік стане результатом зростання видобутку сланцевої нафти в США в міру зростання цін на нафту вище діапазону 50-60 доларів за барель, 

У ОПЕК є три варіанти політичного реагування:
• Управляти видобутком виключно для задоволення попиту на сиру нафту (відповідно до двох продемонстрованих тут сценаріїв).
• Скоротити видобуток, щоб утримати ціну на нафту на більш високому рівні (наприклад, 60-70 доларів за барель).
• Збільшити частку на ринку, виробляючи більше, ніж потрібно, і знизити ціну нижче 50 доларів за барель.
Якщо ОПЕК зробить пріоритетом ціновий орієнтир, ціна на нафту може утримуватися на бажаному рівні за рахунок подальшого скорочення видобутку. Якщо пріоритетом ОПЕК буде частка на ринку, ціна на нафту впаде до вартості приростного бареля, близько 40-45 доларів за барель (зростаючий попит), або до граничної собівартості видобутку на рівні приблизно 30 доларів за барель (незмінний або падаючий попит). Як ми бачили в 2014, 2015-2016 і 2020 роках, політика ринкової частки не працює, тому що сланцева нафта в США стійка до цін на нафту на рівні 45-50 доларів за барель. Єдиний безсумнівний результат - це подальша серйозна шкода фінансам країн ОПЕК, обмеження їх здатності збільшувати борги на міжнародних ринках і виснаження валютних резервів.

У другій половині цього десятиліття, згідно з прогнозами, попит і пропозиція наблизяться до балансу, так як видобуток в країнах, що не входять в ОПЕК, особливо в Росії, почне скорочуватися, а видобуток сланцевої нафти в США стабілізується. Очікується, що ціна на нафту зросте до 80-90 доларів за барель (однохвильовий сценарій пандемії) або 70-80 доларів за барель (двохвильовий сценарій пандемії) навіть без втручання ОПЕК.

ДОДАТОК - ЗАГАЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ СЦЕНАРІЇВ

• ОПЕК управляє видобутком виключно для задоволення попиту на сиру нафту.
• Лівія повертається до повної виробничої потужності на початку 2020-х років.
• Венесуела відновлюється поступово, з 2022 з 2027 рік.
• Санкції щодо Ірану скасовані в 2025 році.
• Ірак виходить на виробничу потужність 6 млн барелів на добу на початку 2030-х років.
• Deepwater Brazil досягає піку видобутку приблизно в 6 млн барелів на добу в середині 2030-х років.
• Максимальний виробничий потенціал сланцевої нафти в США - 8-9 млн барелів на добу на початку 2030-х років. (Зверніть увагу, що визначення сланцевого видобутку в SPI відрізняється від визначення в EIA тим, що ми виключаємо видобуток, отриманий із свердловин, пробурених до впровадження горизонтальних свердловин після 2002 р.).
• Видобуток сирої нафти в Росії почне знижуватися в середині-кінці 2020-х років.
• Попит на бензин і дизельне паливо прогнозується на основі пропрієтарної моделі дорожнього транспортного засобу, при цьому частка ринку електромобілів складе 60% від продажів нових автомобілів в 2040 році. 80% електромобілів складуть електромобілі на акумуляторах або водневих паливних елементах.
• Ніякі інші режими глобальної рецесії або конфліктів/санкцій істотно не впливають на видобуток або попит.

Пітер Р. А. Уеллс ДОКТОР ПІТЕР Р.A. УЕЛЛС є генеральним директором Strategic Petroleum Insights. За 30 років роботи в компаніях Shell, BP і LASMO на Близькому Сході, в Західній Африці, колишньому Радянському Союзі і в Північному морі він обіймав посади в галузі досліджень, геологорозвідки та розвитку бізнесу. Він керував розробкою бізнес-стратегії ВР на південному Каспії і був главою делегації від ВР на переговорах в Азербайджані протягом 1992-1993 років, що привело до відкриття бізнесу і доступу до багатомільярдних можливостей. Доктор Уеллс також був директором з розвитку бізнесу LASMO на Близькому Сході і керував успішним бізнесом в Ірані. Він став співзасновником консалтингової компанії Neftex в області геологорозвідувальних робіт, яку в 2014 році придбала компанія Halliburton. У 2005 році він заснував Strategic Petroleum Insights, компанію з глобального прогнозування пропозиції, попиту і цін на нафту на основі пропрієтарних сценарних моделей і баз даних. Доктор Уеллс має ступінь бакалавра наук (1973 р.) і кандидата геологічних наук (1976 р.). Він був науковим співробітником Оксфордського університету з 1976 по 1978 рік. Є членом Американської асоціації геологів-нафтовиків і Королівського інституту міжнародних відносин (Чатем-Хаус).

https://www.worldoil.com/magazine/2020/august-2020/features/impact-of-covid-19-on-oil-supply-demand-and-price-to-2030

У номері
 
Інформери
oilgasukraine@gmail.com
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2022