Новини
Росія перекриває газ Польщі та Болгарії – вони відмовляються платити в рублях. Кому від цього гірше

картина дня

Росія продовжує тиснути на Європейський Союз у спробах змусити його платити за газ у рублях. Першими під удар потрапили Польща та Болгарія – країни, які до кінця року планували і так відмовитися від російського газу. Чого домагається «Газпром» і як реагує ЄС

«Газпром» 27 квітня припинив постачання газу до Болгарії та Польщі. Причина, озвучена російською держкомпанією, – обидві ці країни не сплатили за постачання газу в рублях, як цього з 1 квітня вимагав «Газпром».

Представники Болгарії та Польщі назвали дії Росії шантажем та заявили, що здатні забезпечити себе газом без імпорту з РФ.

«Поки я міністр, Болгарія не вестиме переговори під тиском і з опущеною головою», – заявив міністр енергетики Болгарії Олександр Ніколов. За його словами, такі дії Росії – порушення контракту, за умовами якого країна мала оплачувати постачання в євро. «[Польща теж] не піддасться шантажу Росії», – каже Ганна Москва, міністр клімату та довкілля Польщі.

Австрія теж відмовилася платити за газ у рублях, каже федеральний канцлер Австрії Карл Нехаммер. Тільки 4 європейські компанії до 27 квітня заплатили «Газпрому» за газ рублями, а всього рублеві рахунки в «Газпромбанку» відкрили 10 компаній, пише Bloomberg з посиланням на джерело, близьке до «Газпрому».

Одностороннє припинення «Газпромом» постачання газу – це чергова спроба Росії використати газ як інструмент шантажу, заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. За її словами, це знову свідчить про ненадійність Росії як постачальника газу. Держави ЄС розробили план дій на такий випадок і зможуть забезпечити альтернативне постачання, каже вона.

fe3bef3e6054bbb5bb52658071a370c8

Польща та Болгарія планували відмовитися від російського газу з 2023 року, не продовжуючи чинних контрактів.

Контракт між польською PGNiG та «Газпромом» спливає 31 грудня 2022 року. За цим контрактом Польща отримувала близько 10 млрд кубометрів газу на рік, забезпечуючи російським газом близько половини споживання країни.

Контракт між болгарським Bulgargaz та «Газпромом» також спливає 31 грудня цього року. Болгарія отримувала з Росії близько 3 млрд кубометрів, або близько 80% внутрішнього споживання.

Контракти між «Газпромом» та європейськими споживачами у більшості випадків передбачають, що зобов`язання покупця вважаються виконаними на момент відправлення грошей за газ, а не коли «Газпром» їх отримує на свій рахунок. Це дозволяє ЄС запровадити санкції та надсилати гроші не «Газпрому», а на спеціальний рахунок; згодом вони можуть піти Україні в якості репарацій, каже Андрій Коболєв, колишній голова «Нафтогазу».

«У такій конструкції «Газпрому» було б складно відмовитися від поставок, тому що покупець свої зобов`язання виконує, а те, що ці гроші заарештовані, – це проблема не покупця, а продавця», – каже Коболєв. За його словами, президент РФ Володимир Путін вимагає перегляду цього пункту, змушуючи покупців платити в рублях, а не в євро або доларах, як зазначено в контрактах.
Коболєв упевнений: Росія також намагається зруйнувати загальну європейську позицію неприйняття вимоги сплачувати газ у рублях. «Вони хочуть хоч когось підштовхнути до оплати в рублях», — каже він.

Що далі? За словами Коболєва, «Газпром» перенаправить газ, який призначався Польщі та Болгарії, у свої підземні сховища. За місяць російська держкомпанія повністю заповнить свої сховища. «Росії доведеться приймати одне з двох важких рішень: зупинити видобуток і зруйнувати свою газову галузь чи здати назад і продовжити постачати газ за ту валюту, яку прописано в контракті», – каже Коболєв.

154557-1_large

Скільки заробляє «Газпром» на торгівлі з «недружніми» країнами

На початку березня Росія оголосила список із 50 держав, які вважаються «ворожими». До них увійшли США, Японія, всі члени Європейського Союзу, Швейцарія, Норвегія та Україна. За оцінкою Forbes, на ці країни припадає 66,5% світової економіки.

На «ворожі» держави також припадає близько 70% експортної виручки «Газпрому» в 2021 році – це близько $69 млрд, пише Bloomberg.

Станом на третій квартал 2021 року близько 58% валових продажів «Газпрому» за кордон здійснювалися в євро. Ще 39% були в доларах.

https://forbes.ua/inside/gazprom-izbavil-bolgariyu-i-polshu-ot-rossiyskogo-gaza-chego-dobivaetsya-putin-27042022-5691

 

Повний випуск журналу "Нафта і газ України" доступний за посиланням.

У номері
 
Інформери
oilgasukraine@gmail.com
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2022