Зростання цін на блакитне паливо на тлі проблем з власним видобутком негативно впливає на економіку України
Через ракетні обстріли газодобувної інфраструктури на початку 2025 року Україна мала значні складнощі при завершенні опалювального сезону 2024/2025. Ці події впливатимуть і на підготовку до наступного сезону. Через втрату 40% внутрішнього видобутку Україні потрібно імпортувати мінімум 5 млрд куб. м газу, але перш за все – необхідно знайти кошти на ці обсяги.
Крім того, через те, що вся Європа буде влітку заповнювати свої газосховища блакитним паливом, ціни будуть суттєво вищі минулорічних. GMK Center спробував розібратися, що зараз відбувається на українському газовому ринку і чи буде достатньо газу для промислових споживачів.
Поточна ситуація з газом
Станом на початок червня заповненість ПСГ (підземних сховищ газу) становила 22%, або 6,8 млрд куб. м (разом із буферним газом). Таким чином, обсяг активного газу, доступного до використання, зараз складає трохи більше 2,0 млрд куб. м.
Щоб мати достатній запасу газ перед опалювальним сезоном, необхідно імпортувати за різними оцінками мінімум 4,0-5,5 млрд куб. м. Вже законтрактовано 2,9 млрд куб. м імпортного газу.
Оцінки потреби фінансування закупівель імпортного газу теж варіюються у широкому діапазоні $1,8-3,0 млрд. Зі свого боку НБУ прогнозує, що вартість імпорту газу поточного року складе до $2,9 млрд, що частково профінансують міжнародні партнери.
Цінова ситуація на внутрішньому ринку характеризується зростанням цін. Ціни на газ на українському ринку 26 травня досягли 23 тис. грн/тис. куб. м (з ПДВ) – найвищого рівня з лютого 2023-го. Спотові ціни на газ на внутрішньому ринку вже не один раз перевищували європейські.
«У травні український ринок продемонстрував різке зростання вартості газу, що чітко контрастує зі стабільною динамікою квітня. Якщо впродовж другого місяця весни ф’ючерсні ціни на травневий ресурс зростали дуже помірно – з 15,5 до 15,9 тис. грн за 1000 куб. м без ПДВ, тобто менш як на 3%, то вже у травні котирування на червень підскочили майже на 30% – до понад 20 тис. грн», – розповів у коментарі GMK Center Артем Петренко, виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України (АГКУ).
За його словами, різке зростання цін пояснюється тим, що трейдери та промислові споживачі активізували закупівлі, щоб запастися ресурсом. Це створило ланцюгову реакцію на ринку. Крім того, ринок очікує суттєвого дефіциту на тлі зростаючого попиту, а також збільшення споживання через сезонні особливості. Також на внутрішні ціни вплинула поведінка європейських хабів: у травні котирування на газовому хабі TTF у Нідерландах зростали, і це відповідно тиснуло на українські індикативи через імпортний паритет.
Втім, травневі дані показують ще прийнятну картину, оскільки фактично враховують вартість газу за квітень. За даними Міністерства економіки, фактична ціна реалізації газу в Україні у травні 2025 року впала на 3,9% до 15,5 тис. грн за тис. куб. м без ПДВ. Таким чином, зростання ринкової ціни у травні безумовно відобразиться вже за даними Мінекономіки у червні.
Чи буде газ у промисловості?
Українському бізнесу слід пам’ятати про стратегію дій держави в частині пріоритетів забезпечення енергоносіями. Зокрема, донедавна при дефіциті електроенергії пріоритет надавався поставкам населенню та об’єктам соціальної та критичної інфраструктури, обмежуючи постачання промисловості.
«Обсяги доступного газу для промисловості є обмеженими: держава зберігає соціальний пріоритет для накопиченням ресурсу насамперед для регульованого сектору, а газ, який традиційно спрямовувався для комерційного сектору, зменшився. Це означає, що навіть при стабільному попиті баланс буде схильний до дефіциту, що стимулюватиме зростання», – зазначає Артем Петренко.
Цінова ситуація на внутрішньому ринку газу і надалі буде залишатися несприятливою для промислових споживачів. Передумов для суттєвого зниження вартості газу в Україні немає. Одночасно ціна буде коливатися в залежності ситуації на газовому ринку ЄС, рівня попиту і споживання, а також рівня безпекових ризиків.
Будь-яке зростання внутрішніх цін на газ негативно відображається на перспективах енергоємної промисловості, оскільки будь-яке збільшення собівартості знижує конкурентоздатність та можливості для збільшення виробництва. Зокрема, це зачіпає і металургію, де до війни газ займав приблизно 15% у собівартості продукції (за винятком електросталеплавильних потужностей). Лише у компанії «Метінвест» минулого року витрати на енергоносії (електроенергія, газ та паливо) зросли на 10% р./р. – до $749 млн. Така ж сама ситуація і в інших компаніях галузі.
«Ціна на газ в Україні за останні два місяці зросла на 50%. Якщо говорити про 2024 рік та по травень 2025-го, то ціна зросла орієнтовно на 15%», – зазначають в «АрселорМіттал Кривий Ріг».
Варто зазначити, що збільшення вартості природного газу – це додатковий тягар для промисловості, яка вже потерпає від високих цін на електроенергію та логістику, дефіциту кадрів, високих безпекових ризиків та ін. На додаток до всього відбулося зростання тарифу на транспортування газу, який у 2025 році було підвищено відразу в 4 рази – з 124,16 до 502,50 грн/тис. куб. м.
«Нажаль, тенденція зростання тарифів на енергоресурси, які постачають природні монополії, продовжується. Це погіршує негативний результат нашої компанії, яка вже три роки є збитковою. Якщо порівнювати з рівнем цін минулого року, то ми вже втратили понад 500 млн грн», – підкреслюють в «АрселорМіттал Кривий Ріг».
Не всі підприємства зможуть перекласти зростання собівартості на споживачів, особливо якщо ціна на продукцію формується на міжнародному ринку. Зниження конкурентоспроможності українських експортерів, зокрема через зростання цін на газ, нанесе шкоду українській економіці загалом, яка була і залишається експортно-орієнтованою. У таких умовах особливого значення набуває раціональне державне регулювання, яке здатне впливати на частину чинників, що визначають собівартість української продукції.
https://gmk.center/ua/posts/chi-vistachit-na-vnutrishnomu-rinku-gazu-dlya-ukrainskoi-promislovosti/