Топ-Статті
ІГОР ЩУРОВ: Наша місія – розвиток не тільки нафтогазового бізнесу ДТЕК, але й усієї галузі

Інтерв'ю з Ігорем Щуровим, генеральним директором ДТЕК Нафтогаз для журналу ТОП-100 / онлайн-порталу Delo.ua

2021-04-12

Що зараз відбувається у світовій нафтогазовій галузі? Яке відображення це знаходить на українському ринку?

За прогнозами експертів, як мінімум, у найближчі 10 років нафта і природний газ продовжать відігравати важливу роль у глобальній економіці. Газ залишається стратегічним екологічно чистим продуктом у довгостроковій перспективі, а ціни на нафту і газ є об'єктом найпильнішої уваги серед усіх сировинних товарів. При цьому, безумовно, нафтогазова галузь буде постійно змінюватися і трансформуватися.

Прогнозується, що в Україні споживання газу буде дещо зменшуватися – близько 1,5% на рік. Однак видобуток буде рости на 2% і більше на рік – у залежності від економічних чинників та регуляторного середовища. А найважливішими драйверами зростання газовидобутку в Україні будуть приватні компанії. Глибокий аналіз цих тенденцій, а також цілого ряду інших факторів було покладено в основу формування стратегії розвитку ДТЕК до 2030 року.

У грудні ДТЕК представив нову стратегію. Що Ви можете сказати про стратегію ДТЕК Нафтогаз?

Зараз нафтогазова галузь переживає не найкращі часи через відносно низькі ціни на газ, але будь-яка криза – це можливість. Тому найголовніше – обрати правильну стратегію, яка дозволить нам розвиватися в епоху змін. Основна стратегічна мета ДТЕК Нафтогаз – максимальне зростання видобутку вуглеводнів за рахунок розширення ресурсної бази та впровадження новітніх технологій. У 2020 році, після чотирирічного періоду стабільного збереження рівня видобутку на базових родовищах, ми вийшли на нову динаміку: продемонстрували зростання на 11% та видобули 1,84 млрд куб. м газу, що стало новим рекордом приватного українського газовидобутку. Це стало можливим завдяки впровадженню нашими співробітниками інноваційних рішень у всі виробничі та бізнес-процеси компанії. Цього року ми плануємо вийти на 2 млрд кубометрів, а протягом наступних п'яти років – як мінімум подвоїти цей показник. Саме видобуток традиційного газу в континентальній частині України залишається нашим основним пріоритетом. Однак у рамках стратегії ми також рухаємося в напрямку продуктової диверсифікації – плануємо почати видобуток нафти.  

Скільки інвестувала компанія минулого року?

Минулого року ми інвестували понад 100 млн доларів у розвиток українського газовидобутку – у глибоке буріння, будівництво об'єктів наземної інфраструктури і сучасні технології. Ми продовжили реалізацію програми буріння на Семиренківському та Мачухському родовищах і побудували чотири нові глибокі свердловини. Крім того, завершили будівництво дотискних компресорних станцій, які дозволять із максимальною ефективністю розробляти діючі родовища. Застосовували новітні методи інтенсифікації та ремонту свердловин, а деякі з проведених нами геологічних досліджень були реалізовані вперше в Європі. Все це допомагає ДТЕК Нафтогаз збільшувати видобуток, а отже – наближати енергонезалежність України не словами, а справами.   

Чи плануєте ви освоювати нові активи?

Завдяки роботі Асоціації газовидобувних компаній в Україні був запущений механізм проведення відкритих аукціонів із продажу ліцензій на користування надрами. За останні два роки ми придбали найбільш цікаві та перспективні ділянки, які виставлялися державою на аукціони. Найбільш інтригуючою з них стала Будищансько-Чутівська ділянка, яку ми виграли у конкурентній боротьбі минулого року і розробку якої плануємо розпочати найближчим часом.

Крім того, наприкінці 2020 року було зроблено найважливіший крок у розвитку українського газовидобутку – підписані угоди про розподіл продукції у рамках наймасштабнішого в історії України конкурсу УРП. Робота на умовах УРП потенційно принесе Україні до 1 млрд доларів інвестицій, стане сильним позитивним сигналом для галузі та істотно поліпшить інвестиційний імідж України. Ефективна реалізація угоди по Зінківській площі є складовою стратегії ДТЕК Нафтогаз до 2030 року.

Яка роль сучасних технологій у стратегії ДТЕК Нафтогаз? Чи можна проілюструвати вплив інновацій на економічні результати компанії?

Ми впроваджуємо сучасні технології на всіх етапах видобутку газу – починаючи від новітніх методів геологорозвідувальних робіт і глибокого буріння до видобутку вуглеводнів, промислової безпеки, охорони навколишнього середовища та управління бізнес-процесами. Інновації допомагають нам ефективно нарощувати ресурсно-запасну базу, збільшувати видобуток, знижувати капітальні та операційні витрати. Ефект від впровадження сучасних технологій у ДТЕК Нафтогаз можна зіставити з досягненнями провідних світових нафтогазовидобувних компаній – він становить близько 20% від вартості бізнесу.

Ви єдина компанія у галузі, яка створила Технологічний центр, який відповідає за системне впровадження провідних технологій. Розкажіть, які принципи і механізм його роботи?

Технологічний центр –  це мультидисциплінарна команда, що складається з висококваліфікованих фахівців. Вони системно моніторять проривні технології світового рівня, оцінюють можливість їх застосування на наших об'єктах і адаптують до умов наших родовищ. Але на цьому ми не зупиняємося. Ми поклали на себе місію розвитку не тільки нафтогазового бізнесу ДТЕК, але й усієї галузі і, по суті, вже формуємо повноцінну технологічну екосистему в газовидобувному секторі України. Для цього ми створюємо Нафтогазовий технологічний хаб ДТЕК, за допомогою якого плануємо залучити в Україну раніше недоступні технології, налагодити міжнародні партнерства з найбільшими компаніями та активізувати науково-технічний потенціал нашої країни. Це дозволить принести додаткову цінність не тільки для ДТЕК, але й в цілому для енергетичної галузі України.

2021-04-12_16-24-00

Які умови потрібні для досягнення стратегічних цілей компанії?

У сучасному світі багато компаній на ринку здатні купити новітнє обладнання та впровадити сучасні технології. Але це ніщо без висококласної професійної команди. Тому переконаний, що ключова умова – це люди. Ми робимо ставку на внутрішній ресурс: створюємо і підтримуємо кадровий резерв, плекаємо кращих фахівців, які вже сьогодні допомагають компанії бути беззаперечним лідером і формують вектор розвитку всієї галузі. Це наша головна конкурентна перевага і найцінніший капітал. 

Зараз білої заробітною платою і хорошим соціальним пакетом вже нікого не здивуєш. Це стандарт, якому компанія повинна відповідати, якщо вона хоче залучати кращих фахівців. Тому ми приділяємо все більше уваги іншим додатковим цінностям – навчанню і розвитку, створенню унікальної корпоративної культури. Наші співробітники отримують можливість реалізовувати складні проекти, переймати кращий міжнародний досвід, регулярно відвідувати профільні тренінги, спеціалізовані виставки та конференції по всьому світу і проходити навчання на базі нашого корпоративного університету – Академії ДТЕК.

Яким чином ДТЕК Нафтогаз планує підготуватися до періоду активного росту?

Сьогодні в умовах високої ринкової невизначеності організаційна модель нафтогазового бізнесу повинна все більше відповідати принципам сталого розвитку. Зараз змінюються звичні засади роботи, тому ми прагнемо забезпечити гнучкість в управлінні та постійну готовність адаптуватися до нових умов. З цією метою минулого року ми запустили процес трансформації, основна мета якої – підвищення готовності ДТЕК Нафтогаз до активного розвитку в рамках затвердженої Стратегії росту. Це досягається шляхом розподілу людських ресурсів для фокуса зусиль ключових співробітників і чіткого розмежування зон їхньої відповідальності. Це дозволить нам підвищити кількість і якість нових ідей, приймати рішення швидше і ефективніше реалізовувати погоджені стратегічні ініціативи. 

Ваша компанія – одна з тих, які приділяють увагу сталому розвитку. Які принципи сталого бізнесу застосовуються у ДТЕК Нафтогаз і як це знаходить відображення у вашому бізнесі?

ДТЕК визначив 12 пріоритетних Цілей сталого розвитку ООН і включив їх у свою Стратегію ESG. Це боротьба зі зміною клімату, збереження екосистем, відповідальне споживання і виробництво і багато іншого. Ми робимо великий внесок у досягнення цих цілей Україною. Багато в чому цьому сприяють сучасні технології, які роблять мінімальним вплив на навколишнє середовище. Наприклад, безамбарне буріння, яке відповідає міжнародним стандартам, технологія безкабельної сейсморозвідки та багато іншого. Крім того, найважливіший принцип нашої роботи – бути надійним партнером місцевих громад. Так, у 2020 році ми вклали у розвиток місцевих громад на територіях нашої присутності близько 50 млн грн. І щороку ця цифра зростає.    

Які фактори допоможуть розвитку української газовидобувної галузі?

Нафтогазовидобувна галузь є бюджетоутворюючою для України, тому нам потрібні системні процеси, які приведуть до стійкого, а не ситуативного розвитку: системні інвестиції, постійне залучення сучасних технологій та знань. Про це ми говоримо вже не перший рік. Зараз дуже важливо продовжити ту реформу, яка почалася кілька років тому. У першу чергу, мова йде про фіскальне стимулювання. Це продовження стимулюючої ренти для нових свердловин на 10 років, впровадження стимулюючої ренти також на видобуток нафти і конденсату, уніфікація ставок для всіх вуглеводнів, впровадження фіскальних стимулів для важковидобувних і виснажених запасів. Зараз вже є технології, що дозволяють розробляти важковидобувні запаси. Без фіскальних стимулів такі проекти поки нерентабельні, але вони можуть абсолютно по-новому розкрити ресурсно-запасний потенціал України. В Україні є величезні перспективи для нарощування власного видобутку газу, і в наших силах розкрити цей ресурсний потенціал і привести країну до енергетичної незалежності.

За матеріалами Delo.ua (https://delo.ua/business/nasha-missija-razvitie-ne-tolko-neftegazovogo-378769/)

У номері
 
Інформери
oilgasukraine@gmail.com
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2021