Топ-Статті
Артем Петренко. Особистості галузі

Петренко

Яким був для вас минулий рік?

Рекордне зниження цін на вуглеводні, пандемія COVID-19 та глобальна економічна криза 2020 року стали справжнім шоком для нафтогазовидобувної індустрії не лише в Україні, але й світі. Найбільші світові компанії понесли багатомільярдні збитки, скасували заплановані інвестиції, заморозили перспективні проєкти та скоротили велику кількість своїх працівників.

На жаль, події в українській газовидобувній галузі розвивалися за схожим сценарієм. Всі учасники ринку оптимізували свої інвестиційні проєкти та з великою обережністю стали дивитися у майбутнє. Доводиться констатувати неприємний факт: цьогоріч кількість активних бурових верстатів в Україні, які були задіяні у виробництві, знизилася майже на 70%. Це відповідно позначиться на обсягах газовидобутку в країні, які будуть меншими, ніж у 2019 році.

 

Що, на ваш погляд, потрібно зробити в першу чергу, щоб галузь змогла відновитися і успішно рухатися далі в нових умовах?

Впродовж року газовидобувники неодноразово заявляли, що індустрії потрібна державна підтримка та стимули для продовження інвестиційної діяльності. Без цього не варто очікувати на продовження буріння нових свердловин та розробку нових родовищ.

Ще навесні Асоціація газовидобувних компаній України звернулася до Президента України, уряду та народних депутатів із закликом негайно розробити та впровадити пакет стимулюючих заходів для допомоги галузі. Ідеться, насамперед, про фіскальні заходи, які є основою для прийняття рішення інвесторами. Це продовження терміну незмінності оподаткування видобутку вуглеводнів із нових свердловин до 2030 року; запровадження стимулюючої ренти для відновлення законсервованих та ліквідованих свердловин, а також стимулювання видобутку нетрадиційних покладів вуглеводнів із розробленням прозорої методики їх визначення. Крім того, варто також по аналогії із стимулюючим режимом для видобування природного газу запровадити стимулюючу ренту для видобутку нафти та конденсату.

Це першочергові кроки, які мають стати сигналом підтримки галузі з боку держави. Вони допоможуть стабілізувати ситуацію у газовидобутку та дадуть змогу мінімізувати поточну кризову ситуацію.

 

Що ви вважаєте головним досягненням за підсумками року? (Особистим / своєї компанії)

Підписання угод про розподіл продукції стане найяскравішою подією 2020 року і початку 2021-го. І це буде великим досягненням для вітчизняної нафтогазовидобувної індустрії.
Нагадаю, що у 2019 році Україна провела найсмасштабнішу хвилю нафтогазових конкурсів, на які було виставлено 12 ділянок на суходолі. Переможці конкурсів взяли на себе зобов’язання інвестувати у перші 5 років щонайменше $500 млн, а за оптимістичним сценарієм сума може сягнути до $1,5 млрд.

Більше року тривали перемовини між державою та інвесторами щодо узгодження текстів угод по восьми нафтогазових ділянках. Це був доволі складний і тривалий процес, адже діюче законодавство має ряд прогалин, які потребують вдосконалення. За останні місяці ми побачили значний прогрес щодо узгодження проєктів угод про розподіл продукції і з оптимізмом очікуємо на їх фінальне підписання у відведений термін до 12 січня 2021 року.

Ця подія стане запорукою залучення масштабних інвестицій у сектор та підгрунтям для збільшення обсягів нафтогазовидобутку в країні.

 

Яку пораду ви б дали своїм колегам? Що допоможе бізнесу краще адаптуватися до змін?

Україна має значний ресурсний потенціал, який необхідно ефективно реалізовувати, поєднуючи кращий вітчизняний і міжнародний досвід. Спільними зусиллями бізнесу та влади ми можемо досягнути стратегічної мети щодо збільшення газовидобутку в Україні.

 

Які цілі ставите на наступний рік?

2021 рік буде непростим. Потрібно працювати ще активніше та реалізовувати реформи, які дозволять галузі розвиватися. З огляду на нові реалії низьких цін на вуглеводні в наступні роки, виснаження нафтогазових родовищ в Україні, а також для підтримки бюджетоутворюючого сектору необхідно комплексно переглянути ставки оподаткування видобутку вуглеводнів в країні і уніфікувати їх з середньоєвропейськими показниками. Крім того, уся нафтогазовидобувна індустрія очікує на оновлення Кодексу про надра, який стане єдиним кодифікованим документом у сфері надрокористування.

У номері
 
Інформери
oilgasukraine@gmail.com
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2021