Топ-Статті
Значення прийняття Законопроєкту №3790 для газовидобувної галузі України

142119-1_large

Коментар народного депутата України, Андрія Жупаніна для «Нафта і газ України» щодо законопроєкту №3790* про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях.
 

- Яке значення має прийняття законопроєкту для нафтогазової галузі України?

Вперше в історії України на рівні держави була надана згода на повне розкриття видобувних контрактів, де однією із сторін є уряд. Для нафтогазової галузі це означає публікація повних текстів угод про розподіл продукції, укладених після набуття Законом чинності. Надрокористування стало ще більш прозорим та відповідальним, а Україна продемонструвала готовність виконувати свої міжнародні зобов’язання.

Це модель, зрозуміла для доброчесних, системних інвесторів. На сьогодні понад 50 країн світу повністю або частково вимагають публікацію текстів угод між урядом та видобувними компаніями. Розкриття контрактів підтримують провідні видобувники, такі як RioTinto, BP, Royal Dutch Shell, Total.

 

- Чому цей законопроєкт було ініційовано?

З чого все почалося? У березні 2019 року на засідання правління Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ)*, яке проходило в Україні, було погоджено нову редакцію Стандарту ІПВГ, яка передбачала нові посилені вимоги щодо розкриття видобувних контрактів, відображення у звітності ІПВГ впливу видобувних галузей на довкілля, а також вимоги до звітності і формування багатосторонніх груп з у рахуванням аспектів гендерної рівності.  На той момент, впровадження ІПВГ в Україні регулювалося Законом України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях», який базувався на положеннях попередньої редакції Стандарту (2016 року), і відповідно стартувала робота із врахування в українському законодавстві нових змін.

- Які основні зміни та нововведення очікувати нафтогазовій галузі?

Окрім розкриття контрактів, закон також передбачає перехід на  електронне звітування видобувних компаній в рамках ІПВГ, розукрупнення звітності за екологічними платежами (з виділенням окремо платежів з податку на викиди СО2), звітування стосовно кількості працівників кожної статі у видобувних галузях. Це означає, з одного боку, певне навантаження на нафтогазові компанії, які підпадають під звітність ІПВГ, оскільки обсяг надаваної інформації розширився. Але ці витрати неспівставні із вигодами – а це зниження ризиків для залучення капіталу на кращих умовах, покращення іміджу компаній, у т.ч. на світовій арені, а також удосконалення інструментів самої звітності – адже тепер це можна робити онлайн. 

 

- Головні очікування від імплементації його норм?

Реалізація Закону зміцнить довіру до України як держави та, зокрема, до потенціалу нафтогазової галузі, відповідно спрятиме запровадженню конкурентного та рівного доступу до природних ресурсів та чесних правил гри для інвесторів та суспільства.

25045-газ

* http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=69368

**Довідка:

ІПВГ є незалежним та добровільно підтримуваним на міжнародному рівні стандартом, який впроваджується у понад 50 країнах світу, включаючи Україну. Для імплементації цього стандарту та на виконання Угоди про асоціацію з ЄС в частині звітності видобувних компаній (Директива 2013/34/ЄС), у 2018 році прийнято Закон «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях».

У номері
 
Інформери
oilgasukraine@gmail.com
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2022