Топ-Статті
Практика впровадження Production Enhancement Contracts та угод про розподіл продукції

 

Олександр Романюк,

перший заступник голови правління АТ «Укргазвидобування»

 

-          Олександре Миколайовичу, нині УГВ завершує процес залучення підрядників до РЕС договорів. Розкажіть, будь ласка, що це за договори, навіщо вони потрібні державі та УГВ?

-          РЕС – це production enhancement contracts, тобто договори, які дозволять підвищити рівень видобутку на виснажених та старих родовищах. Цю ідею ми готували декілька років. Її основна мета полягає в тому, що ті родовища, які не є пріоритетними, які зараз знаходяться в Західній Україні, на яких зараз невисокий рівень видобутку,  залучити туди партнерів, які повністю візьмуть в управління ці родовища. Партнерів, які будуть обрані під час прозорого конкурсу, у яких є досвід виконання аналогічних робіт. Переможець отримає контракт, а це досить довготривалий контракт, на 15 років, це краща світова практика. Компанія, яка отримає цей контракт має за свої кошти підтримувати поточний рівень видобутку, який існує на цей час, і також за свої кошти збільшувати видобуток настільки, наскільки це можливо та економічно раціонально. За ці послуги вона буде отримувати з кожного видобутого кубометру газу на рівні поточного видобутку один тариф, а за збільшення рівня видобутку від поточного – інший тариф.

Ті компанії, які від нас зажадають меншу величину цих тарифів та запропонують інвестувати більше своїх коштів, і мають отримати цей контракт. Ця практика популярна. Наприклад, в Румунії більше 1000 свердловин є в зовнішньому управлінні. Така практика також розповсюджена у Латинській Америці, Індії, країнах колишнього СРСР.

 

-          Що Вам відомо про закордонний досвід використання РЕС контрактів?

-          Ми орієнтувались на досвід тих країн, які недалеко від нас, на Румунію, компанію Petrom, це колишня державна компанія, схожа за своїми функціями до НАК «Нафтогаз».

В них вже багато років працюють компанії, які займаються управлінням свердловинами.

 

-          Де будуть локалізовані ці контракти територіально і які фільтри були застосовані для вибору родовищ саме для цих контрактів?

-          Для пілотного проєкту ми обрали групу родовищ на Західній Україні. Сумарна кількість газу, який зараз видобувається на цих родовищах, близько 300 млн. куб. м на рік. Весь цей видобуток ми поділили між двома кластерами, до яких входять від трьох до восьми родовищ. Серед них є родовища, на яких ведеться видобуток, так і ті, на яких його взагалі немає. Це ті родовища, які знаходяться на завершальній стадії розробки, з великим ступенем виснаженості ресурсної бази, але в яких є потенціал у глибоких горизонтах. Поклади, які розробляються в Західній Україні знаходяться на глибині одного, максимум трьох кілометрів.  Одне із завдань, для компанії, яка отримає контракт – запропонувати варіанти збільшення видобутку. Один з варіантів – це проведення додаткової розвідки, сейсміка та буріння на нові горизонти, які ще не експлуатувались.

-          Яка сума контрактів і сума капіталовкладень з боку УГВ і держави?

-          Остаточну суму контрактів ми будемо знати після затвердження Наглядовою радою компанії-переможця. Ця сума буде складатись з двох складових – перша - це тариф за кожен кубометр газу, який компанія буде отримувати для підтримання поточного рівня видобутку. Зараз для того, щоб видобувати цей об’єм газу ми несемо операційні та капітальні витрати. З моменту підписання контракту УГВ перестає нести як операційні, так і капітальні витрати, включаючи працевлаштування наших людей у компанії-партнера, з якою ми підпишемо контракт. Таким чином, загальна сума буде дорівнювати об’єму видобутку, помноженому  на той тариф, який компанія запросить від УГВ у разі перемоги.

"Основна мета РЕС контрактів – збільшення видобутку"

 

Якщо казати про збільшення, то це і є основна мета – збільшити видобуток на цих родовищах, які не привертають значної уваги керівництва УГВ, оскільки весь основний видобуток йде у Центральній та Східній Україні і ці ресурси є пріоритетними.

Основна мета компанії, що переможе в цьому конкурсі – показати збільшення видобутку. Таким чином, вона має вкладати свої кошти. В умовах контрактів є певні minimal capital requirements, тобто мінімальний об’єм капітальних інвестицій, який компанія гарантовано вкладе у збільшення видобутку вуглеводнів на цих родовищах. Та компанія, яка запропонує більшу цифру, і має стати переможцем.

Друга мета цих договорів – отримати кращі світові практики з управління виснаженими родовищами та покращити ефективність роботи на цих родовищах. Цей досвід може бути в подальшому застосований на інших родовищах, які перебувають на останніх стадіях розробки в Центральних та Східних частинах України, якщо ми будемо бачити, що співпраця з партнерами є корисною для УГВ, якщо ми побачимо більш швидке збільшення видобутку порівняно з тим, коли ми це робимо самостійно.

-          16 грудня за ініціативою Юрія Нагорняка та Асоціації «Нафта і газ України», при сприянні Андрія Жупанина, відбувся підкомітет ВРУ, який був присвячений важковидобувним запасам вуглеводнів. Яке Ваше особисте ставлення та ставлення УГВ до проблематики важковидобувних запасів в Україні?

-          Ставлення у нас дуже позитивне. Це дуже важливо, адже весь потенціал суттєвого збільшення видобутку в Україні знаходиться саме в так званих важковидобувних запасах. Важковидобувні запаси розподіляються за категоріями. Одна з цих категорій – це газ щільних пісковиків або tight gas. На балансі України (згідно з Державним комітетом по запасам) зараз цих запасів щільних пісковиків майже немає. А ми знаємо, що традиційних запасів в Україні близько трильйона або 900 млрд. кубометрів. За оцінками наших геологів та фахівців ми вважаємо, що важковидобувні запаси tight gas в Україні та на родовищах УГВ становлять таку ж величину, як і вже розвідані запаси, які стоять на балансі. Це також означає, що в Україні є потенціал збільшити свою ресурсну базу в два рази. На старих традиційних запасах УГВ суттєво збільшувати видобуток газу неможливо. Перш за все через занадто високе природнє падіння, занадто високе виснаження родовищ - близько 80%. Тому йде боротьба за компенсацію природного падіння, щоб суттєво збільшити видобуток потрібні нові поклади, або традиційні, або нетрадиційні.

"Собівартість видобутку важковидобувних вуглеводнів значно вища"

Наразі в Україні ми не розраховуємо знайти або розвідати великі нові традиційні поклади, а от нетрадиційні точно є і їх багато. Тому потрібно створити умови як державним, так і приватним компаніям, щоб вони розробляли ці запаси. Для цього потрібні прозорі аукціони, це можуть бути договори PSA або угоди про розподіл продукції. Також потрібна стимулююча рента. Традиційними, або відносно «дешевими» способами видобувати цей газ неможливо. Треба застосовувати нові і більш дорогі технології. Собівартість видобутку тут значно відрізняється ніж собівартість видобутку традиційного газу. Це не спинило США і в країні здобули рекордні обсяги саме в цих нетрадиційних покладах газу. І домоглися зниження собівартості. У США це зайняло 15-20 років, поки вони віднайшли технології. Зараз ці технології відомі, ми на родовищах УГВ на деяких колекторах вже їх опробували та протестували і отримали позитивний результат.

"ГРП та горизонтальне буріння – це ті технології, які приведуть Україну до експорту газу"

-          Про які саме технології йде мова?

-          Основна технологія за допомогою якої в усьому світі відбувається видобуток – це технологія гідравлічного розриву пласта. Вона дуже поширена і ми в УГВ про неї багато говорили. Також є технологія горизонтального буріння, яка в Україні поки що не дуже поширена. Для цього потрібно мати потужні пласти. Разом ГРП та горизонтальне буріння – це ті технології, які приведуть Україну до експорту газу.

Для інформації – в США виконується до 30 тис. ГРП на рік на тих родовищах, які експлуатуються. В РФ також виконується до 10 тис. ГРП на рік.

-          Коли 16 грудня на підкомітеті ми обговорювали технології, то крім ГРП та горизонтального буріння були названі сучасні сейсмічні технології та було вказано, що такі технології як колтюбінг та снаббінг - це ті технології, розвиток яких держава також повинна підтримати. Яке ставлення Укргазвидобування до цих технологій?

-          Чотири роки тому для УГВ ці технології ще не були стандартною практикою. Наразі немає жодної свердловини, на якій не застосовується колтюбінгове обладнання. До снаббінгу ми ще не так широко долучились. Але це питання часу. Колтюбінгові установки – це значно швидше, ефективніше та дешевше, ніж використання традиційних технологій.

- Як Ви думаєте, для яких технологій, або для яких родовищ рента має бути знята взагалі?

- Ми вітаємо ті спроби, які зараз вітчизняна нафтогазова індустрія робить для того, щоб пояснити, що таке важковидобувні запаси, що таке нові технології і чому потрібна стимулююча рента.

Ті держави, які зацікавлені у збільшенні видобутку та розробці важковидобувних запасів, застосовують стимулюючу ренту до нульової включно

Насправді, зараз не проблема видобути буд-які запаси. Сучасний рівень технологій дозволяє дійти з бурінням на будь-яку глибину та отримувати видобуток з колекторів практично будь-якої щільності. Але це питання собівартості. Важковидобувні ресурси потребують дорожчих технологій. Тому ті держави, які зацікавлені у збільшенні видобутку та розробці цих важковидобувних запасів, застосовують стимулюючу ренту до нульової включно.

Ми в галузі вважаємо, що буріння на ті глибини, які раніше не були залучені в розробку, надглибоке буріння із високими запасами, таке буріння має бути стимульоване. Це буріння, наприклад, глибше шести кілометрів, яке надскладне і де собівартість спорудження свердловини зростає у геометрічній прогресії. На більш менших глибинах при видобутку нетрадиційних запасів є два показники - щільність та проникність, які відрізняються від традиційних запасів газу. Там потрібно також, щоб рента була якщо не нуль, то декілька відсотків, тому що цих покладів багато, але потрібно створити умови, щоб інвесторам незалежно від форми власності було доцільно ці поклади розробляти.

"За останні 3,5 роки УГВ провело більше 400 ГРП. Це дозволило підтримати і навіть збільшити видобуток на існуючих родовищах"

Це все неможливе без зазначених вище технологій – і похилоскероване буріння, і ГРП – зараз це традиційні способи будівництва та завершення спорудження свердловини. Результатом того, що ці технології до недавнього часу в Україні не дуже широко застосовувались став рівень видобутку, який ми зараз маємо. За останні 3,5 роки УГВ провело більше 400 ГРП. Вони в основному були виконані на традиційних колекторах. Це дозволило підтримати і збільшити видобуток на існуючих родовищах.

Ці технології вони в нас вже є, в нас є кращі іноземні фахівці, які володіють цими технологіями і вже навчили наших співробітників працювати з цими технологіями. Це наше майбутнє. Ці технології потрібно більш широко використовувати в Україні, а державі подбати про стимули на рівні ренти, спрощення процедур землевідведення ділянок для буріння. Щоб для інвесторів, які наважились вкласти 5-10 млн доларів в спорудження однієї свердловини, час на погодження дозвільних документів займав не 2,5 роки, як було чотири роки тому, і не 6-8 місяців, як зараз. Прогрес звичайно є, але це питання має займати не більше 2 місяців. І від цього всі мають бути у виграші, і землевласники, і аграрії, вони будуть отримувати ринкові компенсації за території, де буде вестись видобуток.

- Укргазвидобування останнім часом значно посилило свої позиції під час участі в аукціонах. Ви пішли на застосування PSA договорів. Розкажіть докладніше про це. Які ви покладаєте надії на взаємодію з компанією Vermilion?

- Це закономірний результат роботи Укргазвидобування за останні чотири роки. Якщо згадати програму 20/20, яка  була розроблена десь 5 років тому, однією зі складових цієї програми було відкриття нових родовищ та видобуток з нових родовищ не відкритих ще на той час у 2015 році. Програма передбачала щорічне отримання до 20 ділянок для розвідки УГВ від Геологічної служби України. Цього, нажаль, не відбулось. Я думаю, ви пам’ятаєте ту безкінечну череду відмов особливо від Полтавської облради, яка, по суті, призвела до блокування цієї програми в частині відкриття та видобутку з нових родовищ. Це не багато не мало – 3 млрд. кубометрів, які ми мали наростити, починаючи з 2015 року. Може це звучить дивно, що в Укргазвидобування ресурсний голод, але це так і є. Ті родовища і та ресурсна база, яка є в УГВ виснажена на 80%. Тому УГВ цілеспрямовано приймало участь в аукціонах, які проводила Державна геологічна служба, а також у конкурсах на укладання угод на розподіл продукції.

"Укргазвидобування вперше за всю практику приймало участь в аукціоні УРП з канадською компанією Vermilion"

Ми вперше за всю практику приймали участь в цьому конкурсі з канадською компанією Vermilion. Це компанія, яка, на нашу думку, є найбільш ефективним гравцем в індустрії в частині   розвідки родовищ. Вони дуже успішні в Західній і Східній Європі в пошуково-розвідувальному бурінні і ми також сподіваємось, що їх досвід допоможе в управлінні однією з ділянок, які ми разом отримали. Потім, після етапу розвідки одну ділянку в управління візьме Vermilion разом з нами, а іншу ділянку буде розробляти УГВ також разом з Vermilion і буде керуватися спільною технічною комісією, де буде рівна кількість представників як Vermilion, так і УГВ.

Ми сподіваємось за допомогою партнерства з Vermilion швидше і дешевше дійти до промислового видобутку вуглеводнів на тих площах, де зараз взагалі ніякого видобутку немає.

Також є декілька ділянок, на які ми самостійно подавали заявки і де ми перемогли. Там ми також будемо застосовувати свої найкращі практики і, якщо ми будемо бачити корисний досвід, який використовується нашими партнерами Vermilion, будемо його використовувати на наших інших ділянках.

 

 

 

 

У номері
 
Інформери
oilgasukraine@gmail.com
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2021