Топ-Статті
УкрСКС: ексклюзивний метод оцінки герметичності контакту ( ОГК-2 )

укр скс 12.3сайтДовгополий Євгеній. Начальник відділу організації досліджень ТОВ «УКРСКС»

укр скс 12.5

Науково-дослідницька робота завжди була і залишається одним з найпріоритетніших напрямів діяльності нашої компанії. Це обумовлено перш за все глибоким переконанням в тому, що стандартні методи випробувань матеріалів, які використовуються при кріпленні нафтових і газових свердловин, є недостатніми з точки зору оцінки їх впливу на кінцеву якість кріплення в реальних умовах. Відсутність можливості повної та об’єктивної оцінки збільшує ризики застосування низькоефективних тампонажних систем і, як наслідок, отримання незадовільної якості робіт з кріплення.

Саме тому, спеціалісти нашої компанії проводять дослідницьку роботу не тільки у напрямку удосконалення рецептур тампонажних матеріалів та буферних сумішей, але і у напрямку розробки та впровадження нових методів та методик випробовувань, які б дозволяли оцінювати, крім іншого, ефективність тампонажних систем в максимально наближених до реальних умовах.

Сьогодні, коли наша країна знаходиться перед викликами власного енергозабезпечення, очевидно, що багато залежить, в першу чергу, від успішності реалізації власного ресурсного потенціалу, шляхом буріння нових свердловин та збільшення дебіту на вже існуючих, в тому числі, методами інтенсифікації видобутку. Як показує практика, близько 15%-20% (а в окремих випадках – до 30%) пробурених свердловин потрапляють в аварійний фонд внаслідок неякісного кріплення, що значно зменшує загальний обсяг видобутку. Наявність ускладнених умов, як-от високі перепади тиску між близько розташованими продуктивними та водоносними горизонтами, значні динамічні навантаження при ГРП та перфорації суттєво погіршують цю статистику. Тому ми абсолютно впевнені, що на будь-якому об’єкті саме результати этапу цементування мають вирішальне значення.

На наше переконання, поняття «якість цементування» узагальнено можна ототожнити з поняттям «герметичність» в системі «обсадна колона-цементний камінь-стінка свердловини» (ОК-ЦК-СС) під дією механічних та гідравлічних навантажень.

укр скс 12.1

Дослідження провідних спеціалістів в області кріплення вказують на те, що порушення герметичності відбувається по контакту цементного каменю з обмежуючими поверхнями. Очевидно, що запровадження та широке застосування методу оцінки герметичності контакту при виборі технологічного комплексу цементування дозволило б суттєво зменшити ризики неякісного кріплення. Нажаль, до теперішнього часу такого методу не існувало. Тому ми вирішили його створити.

укр скс 12.4

Сьогодні ми пропонуємо ексклюзивний метод оцінки герметичності контакту (ОГК), який полягає в оцінці щільності контактної зони цементного каменю, шляхом визначення її супротиву гідропрориву під тиском.

Чим більший тиск необхідно створити для прориву води – тим щільніший контакт і, відповідно, вище герметичність.

Метод дозволяє максимально точно спрогнозувати якість цементування, в залежності від того, яка тампонажна система буде застосована.

укр скс 12.2 

Для проведення досліджень була розроблена випробувальна модель, яка імітує систему «ОК-ЦК-СС», в тому числі, наявність глинистої кірки на поверхні стінки свердловини.


Модель під’єднується до приладу, який представляє собою гідравлічну машину, що дозволяє нагнітати робочу рідину в контактну зону з поступовим збільшенням тиску.

укр скс 12.6

Спеціальне програмне забезпечення відображає характер та значення тиску в режимі реального часу. Момент гідравлічного прориву по контакту, в залежності від характеру утвореного каналу, супроводжується зниженням або різким падінням тиску нагнітання, та фіксується візуально при появі води з технологічних отворів випробувальної моделі. Відлагоджена методика дозволяє проводити випробовування будь-яких типів тампонажних матеріалів, та порівнювати їх між собою.

Головний пріоритет нашої компанії – завжди пропонувати найефективніший технологічний підхід для вирішення будь-яких задач з кріплення свердловин. Такий підхід завжди є виправданим, адже величина витрат на ефективний технологічний комплекс неспіврозмірно мала порівняно з величиною збитків при усуненні наслідків неякісного цементування. При цьому, ми завжди готові обґрунтовувати доцільність тих чи інших рішень, в тому числі, за допомогою нестандартних, проте об’єктивних методів випробувань.

Запровадження критеріїв оцінки елементів технологічних комплексів, які б характеризували їх ефективність, є основою нового підходу щодо усвідомленого вибору тампонажних систем, який підніме якість цементування на новий рівень та значно прискорить досягнення стратегічних цілей в енергетичній галузі.

укр скс 12.7

У номері
 
Інформери
oilgasukraine@gmail.com
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2022