Топ-Статті
Expert Petroleum: нове життя для старих родовищ

Видобуток вуглеводнів на зрілих виснажених родовищах вимагає особливого підходу.

Для підвищення ефективності виробництва АТ "Укргазвидобування" (УГВ) у жовтні 2018 року оголосило про залучення досвідчених операторів зрілих родовищ на умовах договорів про надання послуг з підвищення видобутку (РЕС). У червні 2019 року чотири компанії були попередньо кваліфіковані для подальших торгів. Також була кваліфікована відома румунська сервісна компанія Expert Petroleum.

Ми поговорили з Мішелем Лобутіном, головним операційним директором Expert Petroleum, про досвід компанії в роботі за договорами РЕС, про очікування від співпраці з українськими компаніями та про сучасні технології, що дозволяють збільшити видобуток на зрілих виснажених родовищах.

 

Спеціалізація Expert Petroleum у розробці зрілих родовищ - це досить нішевий бізнес для нафтогазової галузі. Чому компанія обрала саме цей шлях?

Після  багатьох років роботи в Schlumberger, надаючи послуги з підвищення видобутку, ми зрозуміли, що в галузі є потреба у компанії, яка спеціалізується та глибоко розуміє виклики зрілих родовищ на спаді видобутку, з технічної, соціальної та екологічної точок зору. Ці виклики є унікальними та специфічними, і застосовані технології, операційні процеси та економіка управління KPI, які використовуються на етапі розвідки та розробки, тут не спрацьовують.

Ще один момент полягає в тому, що ринок зрілих родовищ не є нішевим, навпаки, це найбільший ринок в нафтогазовій галузі, і він буде продовжувати зростати в наступні роки, оскільки можливості розвідки та відкриття нових родовищ зменшуються, і потреба бути більш ефективними в умовах обмежених ресурсів, які ми маємо, стає все більш важливою для галузі.

Нашою метою є зростання, розширення та вдосконалення успіху Договору з підвищення видобутку, який ми запровадили в Румунії.

Зараз ми розширюємо свою присутність не лише в Україні, але активно розглядаємо можливості в Індії, Узбекистані, Мексиці та Північній Африці, оскільки РЕС є зростаючою формою договірних відносин в нафтогазовій галузі по всьому світі.

В якому році компанія вперше розпочала співпрацю за угодами РЕС в Румунії? Наразі чи можна сказати, що збільшення видобутку на родовищах OMV Petrom вплинуло на зростання видобутку  в країні в цілому?

Румунія почала впроваджувати модель РЕС більше 20 років тому, і РЕС, безумовно, позитивно сприяв стабілізації видобутку нафти і газу в країні. У нашому випадку на 25 родовищах, на яких ми працюємо, ми не лише збільшили видобуток, але й зменшили викиди CO2 з цих родовищ, зменшили вплив на навколищнє середовище, зменшили забір прісної води та підвищили енергоефективність цих родовищ. Ми також почали оптимізовувати поверхневі споруди, ліквідовувати та виводити з експлуатації свердловини, які вже не потрібні, і зменшили наш слід у природі приблизно вдвічі, повернувши природі первозданний вигляд.

Чи вважаєте Ви, що умови для розробки зрілих родовищ у Румунії та Україні схожі?

Є деяка схожість з Румунією, але кожне родовище має свою специфіку. Наш бізнес не є уніфікованим для всіх, у кожного родовища є свої особливі проблеми, для яких потрібна спеціально розроблена програма робіт. Це не може бути розроблено в офісі в Х'юстоні чи Абердіні, це повинно бути розроблено на місці разом із людьми, що працюють на родовищах.

Чи є Ваша участь у конкурсі Укргазвидобування на закупівлю послуг та робіт із підвищення видобутку (конкурс на договори РЕС) першим досвідом Експерт Петролеум щодо виходу на український ринок?

Ми приїздимо в Україну протягом останніх трьох років, відвідуємо родовища, спілкуємося з операторами родовищ і персоналом на місцях, дивимося геологічну інформацію.

Чи були якісь сюрпризи для Вас чи нестандартні умови серед вимог до учасників конкурсу УГВ на договори РЕС?

Ні, насправді концепція PEC стає досить стандартною та все більш популярною у всьому світі. 15 країн вже використовують цей договір, і все більше країн його розглядають. Той факт, що згідно  договору РЕС ми не беремо на баланс запаси і не маємо права власності на них - запаси   залишаються на балансі та у власності національних або незалежних компаній, і ми не маємо права власності на видобуток, робить цей договір безризиковим відносно додаткового видобутку для нашого замовника та продовжує термін експлуатації родовищ.

Конкурсна процедура є прозорою, УГВ дотепер дуже ефективно керує процесом кокурсного відбору.

Договори зі збільшення видобутку забезпечують довгострокову співпрацю. Ви не боїтеся політичних та економічних ризиків роботи в Україні?

Ні, наразі ми відчуваємо в Україні сильну позитивну прихильність робити належні справи для країни. ЄБРР є одним із наших фінансувальників, і ми завжди уважно прислухаємося до їх порад. Вони дуже підтримують наш інтерес до інвестицій у розробку старих виснажених родовищ в Україні.

У роботі за договорами РЕС з OMV Petrom основні оперативні рішення приймає Спільний управляючий комітет. Чи буде обраний такий самий підхід і в Україні?

Кожна країна має різну адаптацію Договору про підвищення видобутку відповідно до національного законодавства. Найвірогідніше, що в Україні власник спецдозволу формуватиме і очолюватиме Управляючий комітет, а підрядник надаватиме Управляючому комітету інформацію для прийняття рішень.

Ви плануєте залучати до своєї роботи українських субпідрядників? Якщо так, то для яких послуг та на яких умовах?

Безумовно, ми дуже віримо у використання місцевих знань, і більше того, ми зазвичай працюємо з місцевими сервісними компаніями як партнери, щоби допомогти їм розвинути нові можливості з використанням нових технологій, пов'язаних із підвищенням видобутку на  зрілих родовищах. Ми маємо довгий перелік таких технологій, які застосовуються в Румунії з місцевими субпідрядниками, включаючи використання нових технологій у виконанні каротажу свердловин, бурінні, механізованих способах видобутку, стимуляції, перфорації, будівництві доріг та інших роботах. Ми також тісно співпрацюємо з місцевими університетами, фінансуючи спеціальні проекти. Ми допомагаємо місцевим громадам там, де ми працюємо. У Румунії ми допомагаємо у відбудові мостів, допомагаємо місцевим школам, фінансуємо університетські програми тощо.

Expert Petroleum вважається однією з провідних компаній, що працюють на зрілих виснажених родовищах. Які технології дозволяють досягти успішних показників та навіть подвійного видобутку  на таких родовищах?

Як я вже говорив раніше, немає єдиної уніфікованої технології для всіх родовищ, чи якоїсь  магії. Наш підхід - спочатку добре зрозуміти історію родовища, уважно дослухаючись до місцевих операторів, будуючи інтегровану модель колектора та родовища, і потім вивчаючи (в деяких випадках із використанням програмного забезпечення штучного інтелекту) найкращі технології з точки зору колектора, закінчення свердловин та наземних споруд для збільшення запасів та підвищення видобутку (це може включати проектування нових свердловин, індивідуально спроектовані гідравлічні розриви, техніки відведення води тощо). Те, що ми залишаємось зосередженими та спеціалізованими у своїй справі, допомагає нам детально та глибоко вивчити всі наявні варіанти. І ми впевнені у доцільності використання місцевих знань.

 

Інна Кучеренко,

Головний редактор

 

Про Мішеля Лобутіна

До того, як співзаснувати Expert Petroleum у 2006 році, Мішель працював 24 роки в Schlumberger. Він має великий досвід у видобутку вуглеводнів, в розробці та управлінні зрілими активами. Він керував двома великими інтегрованими проектами з підвищення обсягів видобутку в Норвегії та Венесуелі для компанії Shell як замовника, і відзначився тим, що ініціював і керував одним із найбільших і найуспішніших договорів із підвищення видобутку в Румунії з Romgaz SA для газового родовища Ласлау Маре в 2003 році. Мішель 17 років пропрацював у Румунії та регіоні. У 2011 році Румунський нафтогазовий клуб обрав його Нафтовиком Року. У 2015-2016 роках Мішель був президентом ROPEPCA (Румунської асоціації компаній з розвідки та видобутку нафти і газу). Він має ступінь магістра нафтогазової інженерії, здобуту в університеті Heriot Watt, і ступінь магістра з управління проектами.

Про Expert Petroleum

Заснована в 2005 році, Expert Petroleum представляє групу компаній зі штаб-квартирою в Бухаресті, Румунія; діяльність холдингу управляється в Люксембурзі. Основна діяльність групи - поліпшення зрілих виснажених родовищ нафти та газу за рахунок довгострокових договорів із підвищення видобутку (РЕС), інвестуючи в максимізацію потенціалу родовищ, з тим щоби зробити їх більш безпечними, екологічнішими, продуктивнішими та економічно вигіднішими на довший час.

Expert Petroleum спеціалізується на оптимізації операцій на зрілих родовищах нафти і газу, розвитку персоналу, підвищенні енергоефективності родовищ, підвищенні видобутку та збільшенні запасів.

Наразі холдинг має близько тисячі співробітників, оперує 25 зрілими активами, із 1100 пробуреними свердловинами, видобуваючи близько 8 500 барелів нафтового еквіваленту на день.

 

Після кількох років інвестицій, як правило, Expert Petroleum вдалося:

*      підняти видобуток в середньому на більше ніж 70% порівняно з базовим рівнем видобутку

*      знизити операційні витрати на барель видобутих вуглеводнів на 50% (таким чином подовжуючи термін експлуатації родовищ та запасів)

*      знизити викиди парникових газів (тон СО2 еквіваленту на тону нафтового еквіваленту) на 75%

*      знизити інтенсивність забору прісної води на 60%

*      знизити енергоємність видобутку втричі.

 

Діяльність Expert Petroleum в Україні

Expert Petroleum підтримує зусилля уряду України та Групи Нафтогаз щодо збільшення видобутку нафти та газу в Україні, зокрема підтримує нещодавно оголошений відкритий конкурс АТ "Укргазвидобування" на укладання договорів із підвищення видобутку (РЕС) для двох лотів старих та виснажених родовищ Західної України. Договір із підвищення видобутку (PEC) - це довгостроковий ризиковий договір на надання послуг на 15 років, який використовується в декількох країнах, без передачі власником спецдозволу прав власності на запаси, активи та видобуток. Інструмент РЕС передбачає, що власник спецдозволу на розробку надр зберігає за собою спецдозвіл та залишає на своєму балансі запаси, залучаючи підрядника, який має технічні знання та фінансово спроможний інвестувати в експлуатацію цих родовищ для підвищення їх загальних показників - підвищення видобутку, поліпшення екологічних умов та безпеки на місцях, продовження терміну експлуатації родовищ. В той час як власник спецдозволу може зосередити свої зусилля та ресурси на більших та нових можливостях розвідки та розробки вуглеводнів.

У номері
 
Інформери
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2025
oilgasukraine@gmail.com