Топ-Статті
Ринок торгівлі дозволами , перспективи та тенденції

Андрій Гонта, директор ТОВ "БФСЕ ГРУП"

Ринок торгівлі дозволами , перспективи та тенденції

Після того, як 2023 рік став най спекотним за всю історію спостережень, наша планета вперше перетнула поріг у 1,5°C за середньорічним показником у січні 2024 року. Оскільки світ бореться з посилюючими наслідками зміни клімату, нагальна потреба в ефективних стратегіях пом'якшення ніколи не була більш очевидною. Оскільки уряди різних країн світу переходять до впровадження політичних рамок щодо клімату, Системи Торгівлі Викидами (СТВ) стають ключовими інструментами у глобальній боротьбі зі зміною клімату, пропонуючи ринковий підхід до скорочення викидів парникових газів.

Уряди всього світу все частіше розглядають торгівлю викидами як ключовий елемент своєї політичної відповіді на кліматичну кризу. Наразі у світі діє 36 таких систем, ще 22 перебувають на різних стадіях розгляду та розробки. Діючі системи разом охоплюють 18% світових викидів ПГ. Юрисдикції, що становлять 58% світового ВВП, мають діючу СТВ, а приблизно третина населення світу проживає під дією такої системи.

Глобальний імпульс до розробки та впровадження нових СТВ є особливо вражаючим у країнах з emerging economies (перехідною економікою). У Латинській Америці Бразилія зробила значні кроки, запропонувавши проект закону про запровадження СТВ, тоді як Аргентина розглядає питання запровадження вуглецевого ринку для свого енергетичного сектору. Мексика проводить пілотну програму, яка, як очікується, перейде до повної реалізації протягом 2024 року. Чилі та Колумбія отримали досвід від впровадження вуглецевих податків і зараз перебувають на різних стадіях розгляду та підготовки до запровадження СТВ.

В Азійсько-Тихоокеанському регіоні Індія окреслила шлях до створення рамкового механізму вуглецевого ринку. Індонезія нещодавно запустила СТВ, що охоплює сектор виробництва електроенергії. В'єтнам планує запустити пілотну СТВ у найближчі роки, а кілька інших країн регіону, зокрема Малайзія, Пакистан, Філіппіни та Таїланд, перебувають на різних стадіях розгляду або розробки СТВ. Крім того, Туреччина планує розпочати пілотну СТВ протягом 2024 року. а також Україна, яка вже відчуває запровадження механізму CBAM (Механізм вуглецевого коригування імпорту )не залишається осторонь процесів заснування СТВ , що додатково підкреслює глобальний рух у бік торгівлі викидами.

Що являє собою Система Торгівлі викидами.
Система торгівлі викидами, також відома як схема торгівлі квотами на викиди, є ринковим інструментом регулювання викидів парникових газів та інших забруднювальних речовин. Ця система встановлює загальний ліміт або «стелю» для дозволених викидів, а потім розподіляє або продає дозволи (квоти) на викиди серед учасників системи. Компанії, які перевищують встановлений ліміт, повинні придбати додаткові дозволи на ринку, в той час як ті, хто має надлишок квот, можуть їх продати.

Що являє собою  Система Торгівлі викидами

Історично ідея торгівлі викидами зародилася в економічній теорії у 1960-х роках з концепції "торговельних прав на забруднення", головними архітекторами стали економісти- професори: Рональд Коуз, Джон Х. Дейлз та Томас Д. Крокер. З 1991 по 1994 рік фінансист Річард Сандор головуючи в Комітеті чистого повітря Чиказької торгової ради, розробив перші спотові та ф’ючерсні контракти квот на викиди двоокису сірки (SO 2), що сприяло виникненню першої біржі по торгівлі дозволами Chicago Climate Exchange.У 2005 році на принципах роботи ССХ відкривається Європейська система торгівлі дозволами , яка на сьогоднішній день є самою великою у світі.

Торгівлю викидами можна впроваджувати на кількох рівнях. Існує системи торгівлі викидами у місті , наприклад, у Шеньчжені або на іншому рівні , наприклад СТВ ЄС діє на наднаціональному рівні у всіх державах-членах ЄС, а також в Ісландії, Ліхтенштейні та Норвегії. У межах однієї юрисдикції може діяти кілька систем торгівлі викидами, наприклад, у Німеччині та Австрії, де деякі викиди охоплені Схемою ЄС, а інші - національними системами Німеччини чи Австрії. Аналогічно, національна система торгівлі викидами Китаю наразі охоплює викиди енергетичного сектору, тоді як інші пілотні проекти на рівні провінцій та міст регулюють викиди з різних секторів. У Північній Америці існує багато систем торгівлі викидами на рівні провінцій чи штатів, деякі з них пов'язані на внутрішньому чи міжнародному рівні.


Загальні доходи від світової торгівлі викидами , починаючи з 2007 року становлять 303 млрд. доларів, а річні за 2023 - 74 млрд. доларів.

Європейська система торгівлі  викидами

Європейська система торгівлі викидами
Діюча з 2005 року Система торгівлі викидами Європейського Союзу (EU ETS) є найстарішою системою у світі. СТВ є дієвим і важливим інструментом політики ЄС у боротьбі зі зміною клімату в рамках "Європейської зеленої угоди" та економічно ефективного скорочення викидів парникових газів. До 2023 року система охоплювала викиди з понад 10 000 установок та авіакомпаній, що працюють в ЄС. Разом вони становлять близько 38% від загальних викидів ЄС. З 2024 року викиди від великих морських суден включаються до ЄС СТВ.ЄС СТВ наразі перебуває на четвертому торговельному етапі (2021-2030 роки). Основним методом розподілу квот є аукціони, безоплатне розподілення здійснюється на основі бенчмарків для запобігання ризику вуглецевого витоку. У 2023 році ЄС СТВ була переглянута в контексті Європейської зеленої угоди для приведення системи у відповідність до кліматичної цілі 2030 року щодо скорочення чистих викидів принаймні на 55% порівняно з рівнями 1990 року.

У першій половині 2023 року ЄС ухвалив важливі реформи законодавчої бази ЄС СТВ у рамках:
• пакету "Fit for 55" для приведення системи у відповідність до кліматичної цілі ЄС на 2030 рік щодо скорочення викидів принаймні на 55% порівняно з рівнями 1990 року та цілей Європейської зеленої угоди,
• відповіді ЄС на енергетичну кризу, спричинену вторгненням Росії в Україну (план "REPowerEU").

Ці реформи:

  • підвищили амбітність та розширили сферу охоплення ЄС СТВ на морські перевезення, а також ввели нову окрему систему торгівлі викидами для будівель, автомобільного транспорту та додаткових секторів (ЄС СТВ 2);
  • посилили Резерв із забезпечення стабільності ринку (MSR[2]);
  • оновили ЄС СТВ стосовно авіації;
  • оновили правила моніторингу та звітності щодо викидів від морського транспорту;
  • створили Соціальний кліматичний фонд як доповнення до нової ЄС СТВ 2;
  • встановили Механізм вуглецевого коригування імпорту(СВАМ) [3] для вирішення ризику вуглецевого витоку в конкретних секторах ЄС СТВ.
     

Вони вступили в силу, і їх імплементація відбулася у другій половині 2023 року. У травні Європейська Комісія опублікувала сьоме повідомлення про індикатор MSR.Окрім регулювання пропозиції квот на аукціонах, починаючи з 2023 року MSR скасовує квоти в своїх резервах. На початку січня 2023 року було скасовано 2,5 мільярда квот з MSR.Щоб вирішити вплив енергетичної кризи після вторгнення Росії в Україну, Комісія запропонувала цільові реформи та інвестиції для поступового відходу ЄС від залежності від імпорту викопного палива, забезпечення безпеки енергопостачання, сприяння енергоефективності та прискорення переходу на чисту енергетику. Регламент REPowerEU мобілізує Інноваційний Фонд СТВ, як одне з джерел фінансування. Водночас він спрямовує 27 мільйонів нерозподілених квот з MSR, які інакше підлягали б скасуванню, на поповнення Інноваційного Фонду.Доходи від аукціонів квот в рамках ЄС СТВ надходять переважно до бюджетів держав-членів. До середини 2023 року держави-члени були зобов'язані використовувати щонайменше 50% цих доходів на кліматичні та енергетичні цілі. З цього моменту держави-члени повинні використовувати всі згенеровані доходи для підтримки кліматичних та енергетичних завдань. Держави-члени можуть використовувати свої доходи від ЄС СТВ для фінансування державної допомоги енергоємним галузям промисловості з метою компенсації додаткових витрат на електроенергію, з якими вони стикаються внаслідок ЄС СТВ.

До кінця липня 2026 року Європейська Комісія оцінить:

Як негативні викиди[4] можуть враховуватись та охоплюватись в системі торгівлі викидами ЄС.
Можливість зниження порогів загальної номінальної теплової потужності 20 МВт для видів діяльності, що охоплюються ЄС СТВ.
Ефективний облік та уникнення подвійного обліку продуктів уловлювання та використання вуглецю (CCU) в рамках ЄС СТВ.
Можливість включення муніципальних сміттєспалювальних заводів до ЄС СТВ.

Функціонування авіаційного сектору в рамках ЄС СТВ, включно з функціонуванням CORSIA.
До кінця грудня 2027 року Комісія оцінить можливість розширення сфери дії ЄС СТВ для включення авіаційних викидів окрім CO2.Таким чином, в найближчі кілька років Єврокомісія розгляне потенційні зміни для подальшого вдосконалення та розширення сфери охоплення системи торгівлі викидами ЄС.

Ключові характеристики ЄС СТВ

Сектори на які розповсюджується СТВ : авіація , виробництво електроенергії та тепла, промислове виробництво та морський транспорт.

Парникові гази : CO2, HFCs, N2O, PFCs, SF6

CAP[5]

1,386 МтCO2е (2024, виробництво електроенергії та тепла, промислове виробництво та морський транспорт)

28,9 МтCO2е (2024, авіація)

Розподіл

Аукціонний продаж

Безоплатний розподіл: бенчмаркінг[6]

Середня ціна у 2023 року

Середня ціна на аукціоні: 83,24 євро (90,00 дол. США)

Середня ціна на вторинному ринку: 83,47 євро (90,25 дол. США)

Загальний дохід

184 мільярди євро3 (206 мільярдів дол. США) з 2013 року

43,6 мільярда євро4 (47,1 мільярда дол. США) у 2023 році

Держави учасниці

Всі держави-члени ЄС, а також Ісландія, Ліхтенштейн та Норвегія (плюс виробники електроенергії в Північній Ірландії)

co2

У 2027 має запрацювати нова ЄС СТВ 2 в рамках якої

моніторинг та звітування про викиди розпочнуться у 2025 році.
охоплюватиме викиди від спалювання палива, що використовується в будівлях, автомобільному транспорті та додаткових секторах (переважно малий промисловий сектор, не охоплений існуючою СТВ)
частина доходів буде спрямована до новоствореного Соціально Кліматичного Фонду.
Соціальний кліматичний фонд створюється поряд з ЄС СТВ 2, щоб допомогти державам-членам ЄС у фінансуванні структурних заходів та інвестицій в енергоефективність та реновацію будівель, чисте опалення та охолодження, а також інтеграцію відновлюваної енергетики.

Система торгівлі викидами в Україні.

Україна планує створити національну систему торгівлі викидами відповідно до своїх зобов'язань в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, яка набула чинності у вересні 2017 року. Питання, пов'язані зі зміною клімату, розглядаються у Статті 365 (с) Розділу V та у Додатку до угоди, де окреслені кроки для впровадження національної системи торгівлі викидами, включно з:

  • прийняттям національного законодавства та призначенням компетентного органу(-ів);
  • створенням системи ідентифікації відповідних установок та парникових газів;
  • розробкою національного плану розподілу дозволів;
  • створенням системи випуску дозволів для торгівлі ними на внутрішньому ринку між установками в Україні;
  • та запровадженням систем моніторингу, звітності, верифікації та забезпечення дотримання вимог, а також процедур публічних консультацій.

Вже створена національна система моніторингу, звітності та верифікації (МЗВ), за сферою охоплення частково подібну до секторів ЄТС, що забезпечує надійну основу для майбутньої системи торгівлі викидами. З 2021 року процедури МЗВ, прийняті в рамковому законі, застосовуються регульованими установками. Для створення власної СТВ уряд планує розробити окреме законодавство, спираючись щонайменше на три роки даних з системи МЗВ. Згідно із заявою Міністра захисту довкілля та природних ресурсів у жовтні 2023 року, СТВ може запрацювати в пілотному режимі у 2025 році. У 2022 році підлеглі установки мали подати перші звіти моніторингу за 2021 рік. Однак з 2022 року через російську війну проти України система МЗВ працює на добровільній основі. Проєкти документів для встановлення ліміту та розподілу дозволів були розроблені, а також у 2022-на початку 2023 року проводився процес залучення зацікавлених сторін. У жовтні 2023 року Міністр захисту довкілля та природних ресурсів оголосив, що закон про СТВ має бути розроблений у 2024 році. Робота над Дорожньою картою впровадження системи торгівлі викидами парникових газів розпочалася восени 2023 року, з метою підготувати план дій для імплементації СТВ на початку 2024 року. Цей документ також має пройти процес консультацій із зацікавленими сторонами у 2024 році.

Цілі скорочення парникових газів  в Україні:

До 2030 року: Загальне чисте внутрішнє скорочення викидів парникових газів на 65% порівняно з 1990 роком (оновлений НВВ)

До 2050 року: Викиди парникових газів від енергетичних та промислових процесів не перевищуватимуть 31-34% від рівня 1990 року (Стратегія низьковуглецевого розвитку до 2050 року)

До 2060 року: Кліматична нейтральність (Національна економічна стратегія до 2030 року)

Необхідність створення СТВ України.

Важливо зазначити , що  рамках Механізму (CBAM), імпортери певних товарів в ЄС повинні будуть купувати CBAM-сертифікати для компенсації викидів парникових газів, пов'язаних з виробництвом цих товарів за межами ЄС. Вартість CBAM-сертифікатів розраховуватиметься на основі ціни на дозволи на викиди в системі ЄС СТВ.Якщо Україна матиме власну  СТВ, українські виробники товарів, що експортуються до ЄС і підпадають під CBAM, зможуть отримувати  та купувати дозволи на викиди в український системі, що  надасть можливість для  компенсації вимог щодо придбання CBAM-сертифікатів при імпорті товарів до ЄС.Тобто українські експортери не платитимуть двічі - окремо у вигляді внутрішнього вуглецевого податку в Україні, і ще раз на кордоні ЄС.Це дозволить уникнути подвійного обкладання вуглецевими витратами експортної продукції українських виробників і зберегти їх конкурентоспроможність на ринку ЄС.Таким чином, наявність національної СТВ допоможе Україні м'яко інтегруватися в механізм CBAM замість того, щоб сприймати його як торгове обмеження. Варто зазначити, що наявність власної системи, дозволить акомолювати значні доходи від продажу дозволів на створення власного фонду по декарбонізації економіки.Ну і головне завдання СТВ- це створення економічних стимулів для підприємств інвестувати в енергоефективні та низьковуглецеві технології для скорочення викидів і уникнення необхідності купувати дорогі дозволи.

-----------------------------------

[1] Установки в рамках системи торгівлі викидами (Emissions Trading System, ETS) - це промислові об'єкти або підприємства, діяльність яких призводить до викидів парникових газів і тому вони підпадають під регулювання відповідної системи торгівлі викидами.

[2] MSR (Market Stability Reserve) - це резерв стабільності ринку в системі торгівлі викидами Європейського Союзу (EU ETS). Регулювання надлишку або дефіциту квот на ринку EU ETS. У випадку надлишкової пропозиції квот, MSR вилучає частину невикористаних квот з ринку, зменшуючи загальну пропозицію. Це допомагає запобігти значному падінню цін на квоти.

[3] CBAM — це спеціальне регулювання імпорту в ЄС окремих товарів, виробництво яких пов’язане зі значними викидами парникових газів (вуглецевоємних товарів).

[4] Негативні викиди в контексті системи торгівлі викидами ЄС відносяться до технологій та практик, які фактично вилучають вуглекислий газ з атмосфери, досягаючи таким чином негативного рівня викидів парникових газів.

[5] CAP означає загальний ліміт або "кришку" на загальну кількість викидів парникових газів, що дозволені для секторів, які охоплюються цією системою.

[6] Бенчмаркінг є методом, який використовується в системі торгівлі викидами ЄС (ЄТС) для безоплатного розподілу частини дозволів на викиди між підприємствами, що охоплюються системою.

 

У номері
 
Інформери
VIII КИЇВСЬКА
НАФТОГАЗОВА КОНФЕРЕНЦІЯ
15–16 ЖОВТНЯ 2024
М. КИЇВ, МВЦ
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2024
oilgasukraine@gmail.com