Топ-Статті
Як нафтогазові компанії стають мультиенергетичними гігантами

Станіслав Ігнатьєв, доктор технічних наук, професор національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», начальник департаменту науково-технічного нагляду за експлуатацією та розвитку ПСГ філії «Інститут транспорту газу» АТ «Укртрансгаз»

Станіслав Ігнатьєв

Сьогодні, у світі все більше і більше нафтогазових компаній обирають шлях до переходу у формат мултиенергетичних компаній, впроваджуючи проєкти із декарбонізації бізнесу та реінвестування прибутку від видобувного бізнесу у нові потужності «зеленої» генерації.


Лише за 2024 рік нафтогазові компанії Світу побудували 53,1 ГВт встановленої потужності проектів «зеленої» енергетики, зокрема, світовим лідерами є: Китай (21,1 ГВт), Європа (6,8 ГВт), США (6,7 ГВт), Катар (6,4 ГВт). У переважній більшості це проекти вітропарків, в першу чергу, - офшорних (ті, що будуються на морському шельфі), та потужні сонячні електростанції. Слід зазначити, що для покриття власних потреб в електроенергії у цьому пулі інстальовано менше 1% обладнання. Детальніше, можна ознайомитись на рисунку – нижче.

Як нафтогазові компанії стають мультиенергетичними гігантами

Лідером серед компаній є катарська державна корпорація Nebras Power, яка є регіональним лідером із видобутку вуглеводнів, експлуатації газогонів та сховищ. Наразі, компанія оперує 6 791 МВт встановленої потужності «зеленої» генерації, з них, лише у 2024 році введено в експлуатацію. 3 896 МВт у 8 країнах світу. Подібні кейси мають Royal Dutch Shell (1 418 МВт у 2024 році), Chevron (806 МВт) British Petroleum (610 МВт) та інші.


Французька енергетична компанія Engie, що є національним лідером у газопостачанні, заявила щодо амбітних планів до 2030 року побудувати 95 ГВт потужностей «зеленої» генерації та приладів накопичення електроенергії. І хоча компанія причетна до будівництва «Північного потоку 2», вона демонструє вектор відмови від російських енергоресурсів і переходу на ВДЕ. У короткостроковій стратегії декарбонізації нафто-газового бізнесу та створення кейсу мультиенергетичної компанії встановлена амбітна мета: «стати найкращою компанією в енергетичному переході в ЄС». Щоб досягти мети Engie розгортає амбітні плани інвестування у коридорі 21-24 млрд євро на 3річний горизонт планування. Інвестиційний портфель складатиметься із 75% потужностей «зеленої» генерації та 25% акумулюючих пристроїів і розвитку розумних мікромереж для видачі згенерованої електроенергії.


Слід зазначити, що у 2024 році Engie додала у свій портфель «зелених» генеруючих потужностей 4,2 ГВт. Крім того, на 2025 рік група компаній підписала 85 угод на попередню закупівлю «зеленої» електроенергії (РРА) із загальною потужністю 4,3 ГВт. Серед контракторів є компанія Meta у США. Meta Platforms, Inc. (до 28 жовтня 2021 року — Facebook, Inc.) — американська корпорація конгломерату соціальних мереж, що базується в Менло-Парку, штат Каліфорнія.

Нафта і ВЕС

Іншим цікавим кейсом є катарська держана енергетична компанія Nebras, що історично спеціалізується на видобутку нафти та газу. Однак, у 2014 р. урядом Держави Катар була заснована компанія Nebras Power зі штаб-квартирою в Досі, Катар. Компанія є підприємством, яке повністю належить Qatar Electricity and Water Company («QEWC»). Nebras Power — глобальна компанія з розвитку електроенергетики та інвестицій зі штаб-квартирою в Досі, Катар. Місія бізнесу полягає в розробці та управлінні портфелем стратегічних інвестицій в енергетичний сектор у всьому світі. Компанія Nebras Power, створена для того, щоб скористатися можливостями інвестування в енергетику, створеними завдяки глобальному зростанню попиту на електроенергію та воду, є активним гравцем у глобальній енергетичній галузі, що розвивається, впроваджуючи майбутні енергетичні рішення завдяки своїм довгостроковим інвестиціям.


В першу чергу, бізнес компанії був націлений на будівництво газових електрогенеруючих потужностей. Але змінивши власну стратегію, перейшовши на виробництво екологічного чистої енергії, на початок 2025 року компанія має 22 електрогенеруючі актив по всьому світу, включаючи України, загальною потужністю 6 791 МВт. Лише у 2024 році нафто-газова компанія Nebras додала до активу 3 869 МВт потужностей «зеленої» генерації.
Отже, світовий нафтогазовий бізнес перейшов на рейки декарбонізації бізнесу.


Декарбонізація – це процес зменшення викидів парникових газів і перехід до більш чистих джерел енергії та сталих практик, задля зменшення впливу антропогенної діяльності (діяльності людини) на зміну клімату. Головною задачею декарбонізації – досягнення кліматичної нейтральності (відсутності викидів парникових газів) на рівні підприємства та держави. Основними засобами декарбонізації є: розвиток та використання відновлюваних джерел енергії, підвищення енергоефективності та покращення рівня зберігання енергії, зменшення залежності від викопного палива, впровадження технологій уловлювання вуглецю. Впровадження комплексу цих заходів формують так званий «енергетичний перехід» країни.


Україна проголосила про намір досягти кліматичної нейтральності у 2060 році, що на 10 років пізніше європейської мети. Але це – важливе, не лише задля збереження довкілля, а й за цим стоїть суттєвий економічний важіль. До 31 грудня 2025 року триває перехідний період для впровадження нового механізму контролю викидів СО2 – Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM). Цей інструмент зобов’язує експортерів в ЄС декларувати об’єм своїх викидів парникових газів, та сплачувати пропорційно них мито на імпорт. Тобто, той самий продукт, що вироблений із використанням «зеленої» енергії можна ввозити в ЄС із меншим митом, ніж той, при виготовленні якого використані викопні види палива.


В Україні за таким сценарієм йдуть Група ДТЕК та Західнадросервіс (в особі «дочки» - компанії «Еко-Оптіма»), а також рітейлер нафтопродуктів – АТ «Концерн Галнафтогаз» (відомий під брендом «ОККО»). Також, група Нафтогаз розробляє власну стратегію декарбонізації, маючи в оперуванні 33,5 МВт промислових мережевих сонячних станцій. АТ «Укргазвидобування» на власному сайті розмістило концепцію стратегії декарбонізації. Щодо розробки власної стратегії декарбонізації заявив генеральний директор АТ «Укртрансгаз» під час виступу VIII Київська нафтогазова конференція Ньюфолк НКЦ. У Forbes Україна вийшло інтерв’ю з директором ПАТ «Укрнафта» щодо намірів компанії стати мултиенергетичним бізнесом.


Отже, нафтогазовий бізнес (як державний, так і приватний) України, використовуючи кращі міжнародні практики проєктів із декарбонізації, трансформується у мультиенергетичні компанії, що поступово переходять від використання викопного палива на чисту «зелену» енергію, зменшуючи емісію СО2.

У номері
 
Інформери
ХІI Міжнародна нафтогазова конференція Ньюфолк НКЦ 29-30 травня 2025
Львів / Будинок Вчених
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2025
oilgasukraine@gmail.com