Топ-Статті
Моделювання безпеки газопостачання у Європі. Звіт ENTSOG

Моделювання газопостачання

Регламент ЄС покладає на ENTSOG завдання проводити моделювання сценаріїв порушення газопостачання та інфраструктури в масштабах всього Союзу кожні чотири роки у співпраці з Координаційною групою з питань газу. Попередні звіти ENTSOG про моделювання безпеки постачання в ЄС були опубліковані в жовтні 2017 року та листопаді 2021 року. З того часу європейська газотранспортна мережа та ринкові умови зазнали значних змін.

Всі сценарії перебоїв у цьому виданні звіту про моделювання припускають повне припинення поставок російським трубопроводом протягом зимового сезону. Таким чином, група ризику постачання газу зі Сходу та пов'язані з нею сценарії перебоїв, що передбачають постачання з Росії, не були збережені через зміни в основній інфраструктурі постачання та значне перекриття з групою ризику Північного моря. Зростання ролі поставок газу у вигляді ЗПГ до Європи було враховано в новій групі ризику «CПГ», до якої увійшли всі держави-члени. Сценарії перебоїв, пов'язані з скрапленим газом, що входили до групи ризику Північного моря, були припинені у зв'язку з переходом газових ринків з скрапленого газу на природний газ.

В результаті, 12 сценаріїв порушення постачання та інфраструктури охоплюють всі аварійні коридори постачання, а також чотири групи ризику держав-членів: Північне море, Північна Африка, Південний Схід та постачання CПГ.

Моделювання сценаріїв порушення газопостачання та інфраструктури в масштабах ЄС до 2024

Основні висновки моделювання сценаріїв порушення газопостачання та інфраструктури в масштабах ЄС до 2024 року такі:

• Газова інфраструктура, включаючи проекти, введені в експлуатацію з 2022 року після вторгнення в Україну, і проекти, які будуть введені в експлуатацію протягом наступного року, підвищує енергетичну безпеку в ЄС і значно покращує можливу співпрацю між державами-членами під час екстремальних кліматичних умов і сценаріїв порушення окремих маршрутів поставок.

• Навіть якщо інфраструктура дозволяє ефективно функціонувати європейському газовому ринку, несподіване поєднання екстремальних кліматичних умов і перебоїв у постачанні може призвести до локальних проблем і обмежень, що вимагатиме певних заходів реагування з боку попиту (або на основі політики, або на основі цін). Аналіз показує, що задоволення попиту в холодну зиму та підтримання середнього рівня запасів у підземних сховищах газу (ПСГ) на рівні не менше 30% на кінець зимового сезону вимагатиме щонайменше 10% заходів з боку попиту, залежно від балансу між доступністю джерел постачання та обсягами газу в сховищах.

Моделювання безпеки газопостачання у Європі

• Газові сховища та LNG-термінали мають важливе значення для забезпечення сезонної та короткострокової гнучкості. Зміна рівня запасів газу в сховищах визначається ринковими рішеннями і може суттєво впливати на потужності відбору. Низький рівень запасів у ПСГ призводить до зменшення відбірних потужностей, насамперед через зниження тиску в сховищах. Результати моделювання показують, що короткострокові події високого попиту (які зазвичай очікуються наприкінці зими) можуть бути врегульовані за рахунок ефективних відборів з ПСГ та LNG-танкерів за умови, що будуть вжиті вищезазначені заходи, наприклад, скорочення попиту на 10% та достатній рівень запасів на початку події холодного попиту (не нижче 35%). Тим не менш, в деяких випадках пікового денного попиту в поєднанні зі сценарієм руйнування інфраструктури, інфраструктурні обмеження можуть завадити декільком країнам-членам повністю ефективно співпрацювати.

• У всіх сценаріях ефективна співпраця між країнами-членами ЄС гарантує, що експорт до країн, які не є членами ЄС, може бути збережений і забезпечений в межах наявних потужностей.

Газові сховища та LNG-термінали

Важливо: Результати моделювання безпеки постачання слід інтерпретувати як оцінку здатності газової інфраструктури забезпечити ефективну співпрацю між країнами-членами ЄС, щоб впоратися з незвичним холодним зимовим сезоном за різних сценаріїв. Моделювання в масштабах ЄС не є прогнозом очікуваної ситуації з постачанням газу.

Генеральний директор ENTSOG Пьотр Куш прокоментував: «Результати цієї регуляторної діяльності є ще більш важливими після енергетичної кризи 2022 року, аналізуючи здатність газової інфраструктури забезпечити ефективну співпрацю держав-членів ЄС для подолання незвичного холодного зимового сезону за різних сценаріїв. Оцінка, проведена також спільно з Координаційною групою з питань газу, забезпечує міцну основу для проведення компетентними органами спільних оцінок ризиків».

https://www.entsog.eu/

У номері
 
Інформери
ХІI Міжнародна нафтогазова конференція Ньюфолк НКЦ 29-30 травня 2025
Львів / Будинок Вчених
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2025
oilgasukraine@gmail.com