Топ-Статті
ВИДОБУВАННЯ ФЛЮЇДУ з менілітових відкладів Карпатського нафтогазового регіону

БОГДАН ШОП’ЯК,
ДИРЕКТОР «БУРОВОЇ КОМПАНІЇ «НАДРА»

Представляю Вам короткий, економічний розрахунок, з техніко-технологічним, екологічним і туристичним описами видобування нафти та газу з менілітових відкладів в Карпатах.
Даний опис поділимо на декілька етапів, щоб порівняти дані в різні часи та на різних територіях.

ІСТОРІЯ ВИДОБУВАННЯ
НАФТИ В СТАНІСЛАВСЬКОМУ, ДРОГОБИЦЬКОМУ ТА КРОСНОВСЬКОМУ ПОВІТАХ.
За даними польського Карпатського Геологічно-Нафтового інституту, у січні 1939 р. на теренах Івано-Франківської (тодішньої Станіславської) та Львівської областей було видобуто 31176 т. нафти, що у перерахунку на річний видобуток в приблизно становить 350000 т., та 260млн.м.куб. На 01.02. 1939 р. в експлуатації знаходилось 3645 свердловин в бурінні 53 свердловини. В середньому із однієї свердловини видобувалось 0.267 т/добу нафти та 2000м.куб на добу. Середня глибина свердловин становила 350 м.
Наведемо приклад лише двох ділянок:
Під час дослідження Карпат українськими та польськими геологами, на чолі з професором Толвінським, в районі долини річки Плоска були виявлені витоки нафти на поверхні землі, що в подальшому привело до розробки даної ділянки.
В 1914 р. була пробурена свердловина «Надія –1» глибиною 248м, отримали приток нафти. В 1925 р. була пробурена свердловина «Надія-2» глибиною 522м, отримали приток нафти. В 1933 р. була пробурена свердловина «Марія» глибиною 825 м, отримала незначний приток нафти. В 1935р. була пробурена свердловина «Надія-3» глибиною 257м, отримали приток нафти. В 1936 р. була пробурена свердловина «Згода» глибиною 189 м і вийшла з менілітових відкладів, отримали незначний приплив нафти. З 1935 по 1939 роки в долині ріки Плоска було пробурено 9 свердловин глибиною від 189 м до 257м., які бурилися в менілітових відкладах, із яких вони не вийшли. Найбільший видобуток отримали із свердловини «Надія-2»: - 1936р.- 360 тон; - 1937 р. – 679,5 тон; - 1938 р. – 805 тон.
В Бориславі на Тустановичах в 1908р, свердловина «Ойл-Сіті» фонтанним способом виносила газ та нафту, що на цей період вважалося найпродуктивнішим результатом.
Найбільшими адміністративними центрами по видобутку нафти стали Кросно, Борислав, Ріпне, Надвірна.
В даних регіонах розподіл земельних ділянок відбувався видачею ліцензій на видобуток нафти та газу та окремо, орендою або правом викупу земельної ділянки. Господарі даних ділянок платили податки в місцеву казну, наймали працівників, відповідали за стан довкілля, інфраструктуру та порядок на своїй ділянці перед громадою.
Для збільшення прибутку використовували новітні технології, але тільки старі, а саме ручні методи буріння, були можливі на схилах гір та важкодоступних місцях з невеликими земельними ділянками , де менілітові породи «виходили» на денну поверхню.
Видобуток нафти був високорентабельним, зважаючи на незначні глибини свердловин , та пов’язані із цим невисокі витрати на їх побудову та експлуатацію. Доказом є історія стрімкого збагачення поселення Борислав з переходом в статус міста, дорогі будівлі власників ліцензійних ділянок в Дрогобичі, Кросно, Надвірній. Також інфраструктура з комунікаціями, які працюють по сьогодні і не перероблялися, де були розміщені нафто-газопереробні комплекси.
Економічний розрахунок видобування нафти в менілітових відкладах.
Для об’єктивного визначення прибутку підприємства, складаємо план робіт для видобутку нафти з свердловини «Надія-1», глибиною 248м., з приблизним видобутком 0,267т\добу, яка являється найближчою по середньостатистичних даних, наведених вище по тексту:
1. Проводимо пошук «ловушки» нафти за допомогою технології Скіп-Верз. (роботи проводились «Буровою компанією «Надра» і вартість склала 442$. Загальна видобувна кількість нафти становить 155.5т.)
2. Аналізуємо отримані дані з геологічними, які є в наявності у надрокористувача . Наносимо з координатами на карти та аналізуємо з земельним відділом місцевої громади. Визначаємо власників земельних ділянок. (роботи проводились «Буровою компанією «Надра» і вартість склала 186$)
3. Знаходимо фактично шахтну виробітку та відновлюєм направлення та устя свердловини з площадкою під буровий верстат, задіявши ескаватор, 4 працівників, будівельне та слюсарне обладнання, вантажний та легковий автомобіль, цемент та метал. (роботи проводились «Буровою компанією «Надра» і вартість склала 1650$)
4. Виконуємо роботи по капітальному ремонті шахтної виробітки (роботи проводились «Буровою компанією «Надра» буровим станком УРБ –2.5М. на протязі 3-ьох днів. Вартість робіт була надзвичайно високою, що заставило нас зупинити всі роботи та зайнятись виготовленням обладнання, яке приведе до кардинального зменшення вартості робіт. На сьогоднішній день таке обладнання готове і кошторисна вартість виконання капітального ремонту складе 12675$)
5. Експлуатуємо шахтну виробітку (роботи проводились «Буровою компанією «Надра» і вартість склала 25$\1день, але без ремонту свердловини видобуток складав 50л\день, що було не рентабельним . Після проведення капітального ремонту свердловини, кошторисна вартість видобутку за 2 роки складе 7500$ )
6. Будівництво шлейфів або трубопроводів. (Даний пункт виконується для свердловин типу «Ойл-сіті» та «Каміла». (роботи планувалося проводити «Буровою компанією «Надра» для свердловини «Надія-2» ).
7. Проводимо рекультивацію та регенерацію грунтів навколо свердловини. Пропозиції щодо висадження енергетичної лози, як очисника ґрунтів від аварійних нафто розливів. (роботи планувалося проводити «Буровою компанією «Надра» , де очищення ґрунту від забруднення нафтою повинен виконувати надрокористувач під авторським наглядом “Бурової компанії “Надра”. Загальна кошторисна вартість таких робіт складає 2164$)
Флюїд, що забруднює навколишнє довкілля, який зібраний з навколишньої території чи свердловини , поступає на утилізацію, тому що болото+вода+нафта – це не є сира нафта.
Роботи по транспортуванню всієї нафти з свердловини «Надія-1» будуть проведені «Буровою компанією «Надра» вартістю 2000$.
8. Попутній газ збирається в ємності на ГРП там сепарується, та подається місцевій громаді, по мінімальній ціні, як утилізація загазованості регіону.
Підведемо загальний розрахунок вартості виконаних робіт та вартості видобутого флюїду.
1. Вартість флюїду на сьогоднішній день 9800грн\т.=345$\т (дані взяті з Українська універсальна біржа)
2. Видобувна сума з свердловини «Надія-1» = 53650$ (даний розрахунок зроблений спеціалістами «Бурової компанії «Надра»)
3. Сумарні витрати по видобутку нафти з свердловини= 26617$ (даний розрахунок зроблений спеціалістами «Бурової компанії «Надра» і виконується, як сума п.п. 1-5;7)
4. Податки з підприємства (ПДВ=8950$, виплати з заробітної плати=2500$, податок на прибуток=1775$; даний розрахунок зроблений спеціалістами «Бурової компанії «Надра»)
5. Прибуток підприємства = 53650-26617-8950-2500-1775=13808$ (даний розрахунок зроблений спеціалістами «Бурової компанії «Надра»)
6. Розрахунок для розвитку підприємства на 2 роки
А. 40% від прибутку=5523$ - фонд технічного розвитку та амортизації обладнання
Б. 20% від прибутку = 2760$ - фонд виконання договору по надрокористуванню
В. 30% відприбутку = 4142$ - заробіток підприємства
7. Розрахунок залишку (рента за видобутий флюїд), даний розрахунок розроблений спеціалістами «Бурової компанії «Надра».
Р=п.5-п.6А-п.6Б-п.6В= 13808-5523-2760-4142=1383$
( рента= 8.9$\т=249грн\т)
На сьогоднішній день по Законопроекту №5132 сума ренти за 1т нафти видобутої з глибини до 5000м становить= 2273.60грн.
«Бурова компанія «Надра» вважає доцільним ввести поняття «екологічної ренти», що дасть можливість покращити екологію, інфраструктуру, економіку в Прикарпатському нафто-газовидобувному регіоні.
Методи збільшення прибутку з мало-дебітних свердловин:
Враховуючи всі вище наведені факти «Бурова компанія «Надра» пропонує:
1. Для того, щоб відбувався контакт між надрокористувачем та громадою, пропонуємо об’єднати всіх єдиною роботою - це відновлення любих методів видобутку нафти чи газу в поєднанні з туризмом. ( В конкретно вказаний час відбувається видобуток нафти операторами надрокористувача в давніх формах, дерев’яною тарою, ручними приспосібленнями і т.д., до того місцева Громада рекламує дане дійство по новинах, інтернет ресурсах, Європейських грандах іт.д., а сам господар земельної ділянки облаштовує кав’ярню, кнайпу, оглядову площадку і надає послуги в стилі туризм.(методи надання послуг дуже широкі і активно стануть популярними, як понад 100р. назад).
2. Розповсюджувати і приймати участь (як працівник, інвестор, власник , господар та небайдужий громадянин) в проекті «Борислав місто-музей нафтогазової промисловості».

ВИСНОВКИ:
Всі вище наведені технічні та економічні розрахунки проведені за методиками, які є в сьогоденні, і основані на даних минулого столліття, а враховуючи матеріали представлені на 4 міжнародній науково-практичній конференції «Надрокористування в Україні. Перспективи інвестування», яка проходила 6-10.11.2017, а саме:
- оцінка інвестиційної привабливості об’єктів мінерально-сировинної бази України (Михайлов В.А.,д.геол.н., професор, Курило М.М., к.геол.н., доцент, ННІ «Інститут геології» Київського національного університету ім..Т.Г.Шевченка, м. Київ)
- оцінка запасів нетрадиційних родовищ нафти та газу з використанням статистичних методів (Ларі Конор, Віталій Чарковський, Канада)
- інвестиційна привабливість, конкурентоспроможність та оподаткування нафтогазовидобувної індустрії в країнах Пн.Америки, Сх.Європи та України (Карпенко І.О., Середа І.П., Веденєєв О.С.- НАК «Нафтогаз України» м.Київ)
- удосконалення механізму перерозподілу рентних платежів до бюджетів різних рівнів (Гораль Л.Т., д.екон.н., професор, Перевозова І.В., д.екон.н., професор, Шийко В.І. к.екон.н., доцент, м.Івано-Франківськ, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу,)
- Щодо питання правового забезпечення децентралізованого управління вітчизняним фондом родовищ корисних копалин місцевого значення (Матюха В.В., к. тех. н., с. наук. с., Сухіна О.М., к. екон. н., с. наук. с., м. Київ , ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку Національної академії наук України»)
- знахідка на Заході України перспективних на нафту та газ ділянок , частотно-резонансним методом обробки супутникових знімків. (Левашов С.П., к.ф-м.н., Якимчук М.А.,д.ф-м.н., професор, Інститут прикладних проблем екології, геофізики та геохімії, м.Київ,
Корчагін І.М., д.ф-м.н., професор, Божежа Д.М., інститут геофізики ім.С.І.Субботіна НАН України, м.Київ)
- висвітлення літолого-петрофізичних особливостей порід-колекторів газу Західного регіону з метою підвищення їхньої продуктивності. ( Федоришин Ю.І., д.геол.н., Владика В.М., Балацький Р.С.- наукові співробітники, Львівський комплексний науково-дослідницький центр УкрНДІгазу, м.Львів)
- вуглеводні флюїдних включень – показник перспектив геологічних розрізів Карпатської нафтогазової провінції.( Наумко І.М., д. геол. н., старший наук. співробітник, Інститут геології і геохімії горючих копалин НАН України, м. Львів)
- макрокомпонентний хімічний склад поверхневих вод Бориславського нафтопромислового району. (Карабин В.В., к. геол. н., доцент, Львівський державний університет безпеки життєдіяльності, м. Львів )
- раціональне природокористування в курортно-туристичних дестинаціях України з позицій сталого розвитку туризму.( Бабов К.Д.1 , д. мед. н., професор, Безверхнюк Т.М.2 , д. держ. упр., профессор, ДУ «Український НДІ медичної реабілітації та курортології МОЗ України», м. Одеса, Бабова І.К.1 , д. мед. н., Одеський регіональний інститут державного управління НАДУ при Президентові України, м. Одеса)
«Бурова компанія «Надра» переконана, що прибуток можна отримувати в 3-5 разів швидше і більше використовуючи раціонально всі наголошені аспекти поєднюючи в єдину справу.

У номері
 
Інформери
ХІ МІЖНАРОДНА
НАФТОГАЗОВА КОНФЕРЕНЦІЯ
30–31 ТРАВНЯ 2024
М. ЛЬВІВ, БУДИНОК ВЧЕНИХ
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2024
oilgasukraine@gmail.com