Володимир Онищенко, ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» в якості спікера ІX Міжнародного галузевого форуму «Енергетична безпека – головний пріоритет розвитку нафтогазової галузі України» презентував актуальні кейси стратегічного партнерства університету, бізнесу і влади як фактору ефективного розвитку України на прикладі успішно реалізованих інвестиційних проєктів із залученням провідних бізнес-компаній.
«Минулий 2022 рік став справжнім роком Незламності для Полтавської політехніки, показавши, що кожен з нас став сильнішим, може продовжувати боротися за власну незалежність і робити все задля спільної Перемоги.
Національний університет "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" став одним величезним Пунктом Незламності і місцем сили.
За цей непростий час університет не зупиняв свого динамічного руху за чітко визначеною науково-освітньою траєкторією, нарощуючи інтелектуальний та кадровий потенціал. За цей рік було зроблено багато справ і університет став територією незламності, а наш колектив незламною командою, командою непохитної сили та волі. З перших дні ми мобілізувалися, підтримували зв'язок з усіма студентами, допомагали адаптуватися іноземцям.
Новий навчальний рік Полтавська політехніка, на відміну від багатьох інших закладів вищої освіти, розпочав згідно з рекомендаціями МОН України 15 серпня наживо. Ми щодня успішно протистоїмо непростим викликам сьогодення з гаслом «Освіта і наука попри війну». До речі, захист магістерських і бакалаврських робіт відбувався також наживо. Сьогодні учасники форуму побачили найсучасніші комп’ютерні класи, лабораторії, унікальні наукові та інвестиційні проєкти.
Результатом нашої постійної співпраці з нафтогазовим бізнесом є забезпечення якісного освітнього процесу, проведення наукових досліджень для формування в університеті інноваційного освітнього середовищами з новими функціональними можливостями, ресурсами, технологіями та ідеями. З метою підтримки національного енергетичного сектору, удосконалення надання послуг в нафтогазовій сфері, розробки і впровадження інноваційних технічних рішень і технологій восени 2022 року Полтавська політехніка разом з іншими провідними українськими університетами підписала Меморандум про співпрацю в освітньому полі й технічній сфері з Міністерством енергетики України, Міністерством освіти і науки України та НАК «Нафтогаз України». У межах реалізації меморандуму вже проведено ряд зустрічей із заступником Міністра енергетики Миколою Колісником та керівництвом АТ «Укргазвидобування» щодо втілення ідеї нового унікального тренінг-центру, який повністю забезпечить потребу щодо професійного розвитку працівників НАК «Нафтогаз». І приємно, що Міненерго відзначило наш університет як найактивнішого учасника реалізації даного меморандуму
Як один з кращих класичних багатопрофільних закладів вищої освіти країни та освітньо-науковий центр Полтавщини надзвичайно цінує співпрацю зі стейкхолдерами, зокрема з НАК «Нафтогаз». Варто відзначити той факт. що майже третина працівників АТ «Полтавагазвидобування» різного рівня – випускники університету, на підприємствах провідних нафтогазовидобувних та сервісних компаній молоді фахівці ще на етапі навчання отримують перше робоче місце, проходять етап передфахового становлення, формують успішну професійну кар’єру в форматі дуальної освіти. Наші випускники мають йти в ногу з часом та бути підготовленими до сучасних викликів галузі. Високо цінуємо залученість АТ «Украгазвидобування» до організації освітнього процесу та готові й надалі працювати на вдосконалення нафтогазової освіти. Успішно реалізований спільний інвестиційний проєкт університету в команді з Wellsite Digital – відкриття в університеті інноваційного тренінгового центру, оснащеного сучасними тренажерами-симуляторами дозволяє проводити навчання та сертифікацію за стандартами IWSM фахівців нафтогазовидобувних і сервісних компаній. За час функціонування тренінг-центр пройшли понад 200 фахівців. Ми продовжуємо реалізовувати спільні проєкти з провідними компаніями, тим самим вносимо наш вклад в енергонезалежність нашої країни.
Не можу не згадати один з перших успішних кейсів, створений у 2016 році – науково-виробнича лабораторія промивальних рідин. І якщо раніше ми говорили про використання лабораторій лише в навчальному процесі, то зараз лабораторія стала базою для проведення наукових досліджень на замовлення провідних нафтогазових компаній. Ми розширили можливості лабораторії створенням навчально-виробничого центру нафти і газу, який генеруючи інноваційні рішення щодо проведення дослідницьких й геолого-аналітичних робіт, ефективно та якісно виконує замовлення галузевих компаній.
Ще одним успішним кейсом співпраці залишається лабораторія 3D - візуалізацій нафтогазових технологій та лабораторія 3D - моделювання. Лабораторія оснащена сучасними потужними робочими станціями, програмними комплексами, які використовуються для опанування сучасних інформаційних технологій в нафтогазовій галузі, освітньому процесі, та для організації зустрічей з провідними фахівцями галузі. Також в університеті функціонує лабораторія інтегрованого моделювання, яка отримала програмне забезпечення, що дозволяє моделювати весь екологічний ланцюг процесів. В лабораторії студенти мають можливість вивчати сучасний дослід розробки, моделювання, передбачення та симуляції в нафтогазовій галузі.
У січні 2023 року для спільного пошуку нових можливостей з пошуку інновацій компанія Cegal – провідний постачальник програмних рішень для надр, надала своє програмне забезпечення BlueBack. Надані програмні продукти є важливим інструментом підвищення якості надання освітніх послуг, розширень можливостей наукових пошуків кафедри нафтогазова інженерії та технології.
Значним кроком у напрямку діджиталізації університетської освіти стало відкриття на базі університету Навчально-наукового центру систем керування та автоматизації процесів нафтогазовидобутку у співпраці з провідною технологічною компанією Siemens Ukraine. В лабораторії студенти опановують сучасні засоби моделювання та управління складними технологічними процесами, знайомляться з свердловим апаратним забезпеченням та обладнанням.
Прекрасно розуміючи необхідність подальшого розвитку Полтавської політехніки як потужного науково-освітнього майданчика та лідера вищої освіти Полтавського регіону та України усвідомлюємо нашу відповідальність за надання якісної європейської освіти молоді. Університет інвестує в розвиток - створено інноваційні лабораторії для навчання, проєктної діяльності студентів, навчальні центри від чотирьох світових виробників комп’ютерної техніки.
Через наявність у компаніях невеликого «кадрового голоду», що виник через агресію російської федерації на території нашої країни, Полтавська політехніка посилила власну орієнтацію на потреби ринку праці та забезпечення зворотного зв'язку з роботодавцем. Уже нікого не треба переконувати, що університет має потужний потенціал та можливості щодо забезпечення підтримки галузевого бізнесу, стабільного функціонування й розвитку нафтогазового бізнесу та зміцнення національної енергобезпеки. Полтавська політехніка втілює в життя грандіозний проєкт з модернізації нафтогазового полігону, де майбутні фахівці зможуть вивчати обладнання та технологічні процеси.
На сьогодні співпраця університету з провідними бізнес - компаніями носить практикоорієнтований характер. Дуже приємно констатувати факт, що не зважаючи на запровадження воєнного стану активні бойові дії на території України, постійні бойові дії, загрози, блекаути, сирени й тривоги в університеті не припиняється науково-дослідницька робота молоді. Популяризація занять наукою серед сучасної молоді – це одна із складових високих позицій університету в рейтингах наукової діяльності.
Партнерство та плідна співпраця Полтавської політехніки з бізнес – брендами триватиме й надалі, сприяючи розкриттю потенціалу вітчизняного газовидобування та стаючи запорукою розвитку української газовидобувної галузі, надзвичайно важливої для зміцнення енергетичної незалежності нашої держави!»