Топ-Статті
ГНКТ в Україні: курс на ускладнення робіт

Зацікавленість в колтюбінговій технології та її доведена ефективність призвели до того, що всього за рік- з 2017 р. по 2018 р. - кількість колтюбінгових флотів в Україні практично подвоїлася - з 13 до 25. Сервісні компанії значно розширили діапазон застосування ГНКТ. Крім операцій з освоєння свердловин, колтюбінг став незамінним і при виконанні технологічно більш складних робіт. У той же час на сервісному ринку України ще існує дефіцит колтюбінгових флотів.

Найбільш поширені роботи, які виконують на свердловинах з допомогою ГНКТ - це роботи з очищення забою свердловини. Отримавши достатній досвід у виконанні даного виду робіт, сервісні компанії переконалися e функціональній та експлуатаційній гнучкості колтюбінга і перейшли до практичного освоєння таких робіт як фрезерування, установка гідроізоляційних мостів, гідропіскоструминної перфорації.

У компанії  ТОВ «БТФ-КОЛТЮБІНГ» наступним кроком в застосуванні ГНКТ називають виконання геофізичних робіт за допомогою труби з вбудованим геофізичним кабелем в свердловинах зі складними профілями. В парку компанії зараз два колтюбінги. Оцінюючи перспективи технології, директор БТФ-К, Валерій Довжок, зазначає, що колтюбінгова технологія практично незамінна в умовах існуючого старого фонду свердловин, які вимагають безперервного виконання різного роду робіт для збільшення видобутку вуглеводнів.

До числа найбільш затребуваних операцій з ГНКТ в компанії ТОВ «Регіон» відносять: освоєння свердловини азотом, кислотні обробки пластів, в тому числі в газовому середовищі під тиском, розбурювання і установка цементних мостів, ловильні операції. За словами директора компанії Петра Катеринчука, зараз освоєння свердловин, в більшості випадків, виконується азотом, а не за допомогою компресора, як було раніше, тому кількість операцій з освоєння буде зростати. Петро Катеринчук також відмічає, що «Більшість свердловин в Україні вже мають свою історію експлуатації та характеризуються низьким пластовим тиском, тому перспективно виконувати ці роботи без глушіння». На його думку, компанії вже прийшли до розуміння, що кислотні обробки в газовому середовищі (без глушіння свердловини) - це оптимальне рішення, і цей напрямок застосування ГНКТ буде розвиватися і далі.

У розпорядженні ТОВ «ТАКРОМ УКРАЇНА» зараз чотири колтюбінгових флоти. Основні роботи, які компанія виконує - це очищення пропантових пробок, очищення стовбура свердловини, очищення і осушення свердловини. Серед нових напрямків застосування ГНКТ - виконання багатостадійного ГРП з подальшим фрезеруванням пробок.

У компанії також вважають цю технологію перспективною. У той же час звертають увагу на ряд складнощів, з якими доводиться стикатися сервісним компаніям в Україні. Перш за все, це відсутність під'їзних шляхів до об'єктів проведення робіт. Як наслідок, це призводить до простоїв і дорогого ремонту техніки.

Друга проблема, з якою стикається безпосередньо замовник - це труднощі узгодження дозволів і компенсацій з фермерами. Як наслідок, це відбивається на роботі сервісної компанії і призводить до затримок виконання робіт.

І третя проблема, вирішення якої в компанії вже знайшли, але в цілому на сервісному ринку вона ще актуальна - це своєчасні поставки азоту. За словами директора ТОВ «ТАКРОМ УКРАЇНА» Михайла Устянніка, компаній, які оперативно поставляють азот, не так багато, крім того, необхідні чималі ємності, де його можна своєчасно накопичувати.

Власний фонд колтюбінгових установок ПАТ «Укрнафта» налічує 2 флоти, на Західній і Східній локаціях компанії. До складу операцій, які зараз виконуються за допомогою ГНКТ, входить освоєння свердловин після ГРП, проведення кислотних обробок, ліквідація АСПВ в НКТ з колтюбінгом, за допомогою гвинтових забійних двигунів малого діаметра.

На цьому в компанії не зупиняються. За словами директора організації технологічних сервісів ПАТ «Укранафта» Сергія Кузуба, в подальшому із застосуванням ГНКТ планується виконання гідропіскоструминної перфорації, геофізичних робіт і установки цементних мостів.

У розпорядженні АТ «Укргазвидобування» - дев'ять колтюбінгів. Основні роботи, які виконуються з їх допомогою - промивка піщаних і сольових пробок, освоєння, фрезерування. У планах - проведення гідропіскоструминної перфорації.

Щодо перспектив, Ігор Мохній,   директор «УГВ-СЕРВІС» зазначає, що існуючі позитивні результати, напрацювання і статистика приросту видобутку завдяки цій технології дозволяють говорити про те, що кількість виконуваних робіт буде нарощуватися. Ігор Мохній погоджується з тим, що колтюбінгова технологія в цілому для України зараз дуже затребувана.

Освоювати нові напрямки застосування колтюбінга збираються і в компанії БК «Горизонти». Зокрема, мова йде про встановлення цементних мостів і забурювання бокових стволів.

Кількість флотів ГНКТ компанії РУП "Виробниче об'єднання "Бєлоруснєфть" - три. ТОВ «Сервіс Ойл» експлуатує в Україні два флоти. В основному вони застосовуються для промивання свердловин від пропанта після проведення гідророзривів (ГРП), постосвоєння свердловин, нормалізації вибоїв свердловин та інтенсифікації. У планах - виконання перфорації, фішингові роботи, відрізання НКТ 73 мм і 89 мм і установка цементних мостів, виконання робіт з ГЗД (гвинтовий забійний двигун).

На думку Сергія Кравченка, директора ТОВ «Сервіс Ойл», зараз в Україні дефіцит флотів ГНКТ для стабільної роботи по свердловинах становить приблизно вісім одиниць. У разі задоволення існуючого попиту частина установок будуть постійно задіяні на стандартних роботах (промивка, нормалізація, освоєння), частина - на складних технологічних (установка цементних мостів, перфорація, фішинг).

У розпорядженні ТОВ "Шлюмберже Сервісез Україна" зараз чотири колтюбінгових флоти. На думку Володимира Рабочого, сountry manager for Ukraine, 80% операцій, які виконуються на колтюбінгу, досить прості, це операції промивки після виконання пропантних ГРП. Однак, спектр робіт, де може використовуватися колтюбінг, досить великий. Наприклад, колтюбінг дозволяє в реальному часі відстежувати виконання операцій для їх подальшого корегування і це теж додаткова складність, але поки про це в Україні говорити зарано. Володимир Рабочий також відзначає тенденцію до ускладнення робіт, що виконуються за допомогою ГНКТ. За його словами, майбутнє колтюбінга в Україні - за розширенням діапазону застосування колтюбінгових технологій для виконання операцій, що вимагають більш складних інженерних рішень.

У номері
 
Інформери
ХІ МІЖНАРОДНА
НАФТОГАЗОВА КОНФЕРЕНЦІЯ
30–31 ТРАВНЯ 2024
М. ЛЬВІВ, БУДИНОК ВЧЕНИХ
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2024
oilgasukraine@gmail.com