Топ-Статті
Нові досягнення АГКУ у лобіюванні інтересів газовидобувної галузі України

Діяльність Асоціації газовидобувних компаній України доводить, що не має нічого неможливого для української нафтогазовидобувної галузі на шляху до її розвитку та міжнародного визнання. Цей шлях був непростий, але вже зараз результати кропіткої та наполегливої праці дозволяють говорити про те, що розвиваючи як державні законодавчі можливості, так і використовуючи кращий світовий досвід, можна вивести галузь на якісно новий ступінь. Про цей шлях під час VI Міжнародної нафтогазової конференції Ньюфолк розповіввиконавчий директор АГКУ Роман Опімах. 

Завдяки активній позиції АГКУ під керівництвом Романа Опімаха та завдячуючи всім тим, хто надавав фахову підтримку таким необхідним змінам, вже зараз ми можемо регулярно отримувати новини щодо наступних кроків у просування галузі на міжнародній арені та щодо тенденції до збільшення видобутку власного газу.  

Підбиваючи підсумки трирічної діяльності Асоціації, Роман Опімах зазначив, що за цей час було прийнято 13 нормативно-правових актів, які спрямовані на розвиток галузі.  Була удосконалена фіскальна система, здійснено запровадження стимулюючої ренти для буріння нових свердловин. Цей фіскальний режим є найбільш привабливим у Європі.Більше того, зараз діє мораторій на збільшення цієї рентної ставки на п’ять років. Друга важлива ініціатива – дерегуляція дозвільної системи. Було прибрано і скасовано понад 20 дозволів та погоджувльних процедур. Наприклад, гірничий відвід, дублюючий дозвіл на зняття родючого шару ґрунту, дозвіл на будівництво свердловини та інші бюрократичні процедури залишились у минулому. 

Також, завдяки децентралізації ренти, починаючи з минулого року, місцеві громади змогли отримувати надходження безпосередньо у свої бюджети. Було запроваджено обов’язкове міжнародне звітування EITI, які діють у 51 країні світу. 

Також АГКУ разом із Державною геологічною службою відкрили унікальну англомовну платформу, на якій будь-хто безкоштовно може ознайомитись з характеристиками кожної ділянки до аукціонів, конкурсів УРП та проектів PEC (сервісні контракти з ризиком). 

Перші прозорі три раунди нафтогазових аукціонів вже відбулись. 16 з 26 запропонованих спецдозволів були продані за рекордні для України гроші. В результаті торгів державний бюджет отримав понад 322 млн. грн., що майже удвічі більше від очікуваної вартості лотів. 

Багато в торгах було зроблено в Україні вперше. Вперше торги відбулись онлайн без предкваліфікації. Вперше претенденти мали 90 днів на підготовку заявки і вивчення матеріалів. Вперше була відкрита геологічна інформація, яка дозволила претендентам безкоштовно вивчити ділянку. І вперше переможець взяв на себе конкретні зобов’язання щодо виконання програми, зокрема, інтерпретаціі та проведення сейсміки, а також буріння продуктивної свердловини протягом 3-4 років.

Серед завдань, які ставить перед собою АГКУ на поточний рік Роман Опімах, зокрема, виділяє важливість виходу на ринок України нових гравців. За його словами, залучення іноземних енергетичних та сервісних компаній у розвідку та видобуток вуглеводнів та застосування провідних міжнародних практик та технологій, дозволить Україні збільшити обсяги газовидобутку та досягти енергетичної незалежності вже в найближчому майбутньому. 

Важливою задачею є також промоція перспектив українського нафтосервісного ринку на зовнішній арені. Нещодавно було подано 23 заявки від 14 компаній на участь у 9 конкурсах на укладання УРП на суходолі. Одна з компаній – канадська Vermillion Energy з оборотом понад 4 млрд. доларів, яка працює у 10 країнах світу. В планах компанії на 2019 рік закладено буріння 160 свердловин. Заявки компанія подавала спільно з АТ«Укргазвидобування». 

Друге підприємство, яке заслуговує на увагу є досить відоме у центральній Європі – EPH, яке разом зі словацькоюкомпанією Nafta претендують на одну з ділянок. Також американський видобувник Aspect Energy. «Це гарна тенденція. Ми будемо стежити, щоб переможця було обрано справедливо в результаті прозорої конкуренція» - зауважив Роман Опімах. 

Розглядаючи перспективи розвитку сервісного ринку виконавчий директор АГКУ анонсував включення України до всесвітньовідомої статистики Baker Hughes – Rig Count International, яка показуватиме скільки бурових верстатів працює в Україні. Вже за тиждень після анонсу ця визначна для України подія відбулась. У наступних випусках ми більш детально поговоримо з Романом про особливості обліку цього рейтингу та його значення для Українського сервісного ринку. 

Наразі, станом на травень в Україні в бурінні було задіяно 83 верстати (за даними Baker Hughes – Rig Count International). Це говорить про потенціал цього ринку та інтерес до нього з боку іноземних інвесторів.

Також Роман Опімах зазначає, що відповідно до досліджень АГКУ в Україні працює 16 бурових компаній, які мають разом понад 180 станків у робочому стані. 

За його словами насьогодні український ринок бурильних верстатів є найбільшим у Європі: «Поява України на цій мапі ще раз це підтверджує адже вона фактично подвоїла показники верстатів, які бурять в Європі». 

Підводячи підсумки, Роман Опімах зазначив, що ринок сервісних послуг в Україні відчуває дефіцит бурових верстатів та інших сучасних технологій, який буде тільки зростати, беручи до уваги інтерес до нафтогазових ділянок:«Чим швидше сегмент сервісу буде розвиватись – тим швидше буде розвиватись газовидобуток» - підкреслив Роман.

У номері
 
Інформери
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2025
oilgasukraine@gmail.com