Топ-Статті
Особливості поширення і пошуку водню в осадовому комплексі Волино-Поділля

Ігор Губич. Доцент. кандидат хімічних наук. Львівський національний університет ім. Івана Франка

Юрій Крупський. Професор. доктор геологічних наук. Львівський національний університет ім. Івана Франка

№7_Баланс_Енергетики_України. Липень_2024

Воднева енергетика зумовлена тим, що водень є найпоширенішим елементом на поверхні Землі та у космосі, він має найбільшу енергоємність, а продуктом його згоряння є тільки вода за відсутності викидів діоксиду вуглецю. Тому промислові кола вкладають значні кошти у водень як ключовий компонент боротьби зі зміною клімату, бо природний водень, або «білий водень», вважається одним із найчистіших видів палива.

У регіоні Лотарингія, недалеко від кордону Франції та Німеччини, група вчених нещодавно зробила революційне відкриття в надрах землі. Жак Піронон, професор Університету Лотарингії, вважає, що їм вдалося виявити одне з найбільших у світі родовищ природного водню. Те, що вони виявили, вразило їх: великі бульбашки газоподібного водню в товщі води, що вказує на потенційно величезне родовище природного водню [1].

На даний часі лідером в галузі видобутку чистого водню є Канада. Водночас, активно впроваджує та розвиває водневі технології Японія, яка навіть створила «міністерство» водню, щоб до 2050 року повністю перейти від атомної на водневу енергетику[2].

Україна також має плани щодо використання водню. Нині строк служби деяких українських АЕС подовжено вдруге, і робити це втретє вже фізичне небезпечно. Перед країною постає питання: яким чином замінити генераційні потужності, що виходять із експлуатації, адже 35 % енергетичного балансу України припадає саме на АЕС [3].

1. ОБГОВОРЕННЯ ГАЗОГЕОХІМІЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ОСАДОВОГО КОМПЛЕКСУ

З метою переходу промисловості до водневої енергетики необхідно провести вивчення закономірностей поширення водню в осадовій товщі. З цією метою проаналізовано закономірності поширення водорозчинених і сорбованих породами газів у межах продуктивних та водонасичених об’єктів. Встановлено генетичні зв’язки між окремими компонентами природних газів, які дають можливість виділяти в розрізі свердловини діапазони глибин з переважанням певного типу газів, а саме: син- або епігенетичних вуглеводневих компонентів, азоту, водню та ненасичених вуглеводнів.

Особливості гідрогеохімічних критеріїв щодо нафтогазоносності базується на дослідженні закономірностей поширення й міграції водорозчинених газів в осадових товщах.

Зауважимо, що на загальному регіональному фоні азотних газів спостерігаються ділянки з підвищеними концентраціями вуглеводневих компонентів і газонасиченістю пластових вод, які приурочені до приконтурних зон нафтогазових покладів.

З віддаленням від контуру газонасиченість вод і вміст вуглеводнів у газах знижуються, що підтверджується фактичним матеріалом по багатьох нафтогазоносних регіонах. Так, у Волго-Уральській нафтогазоносній області, за даними Л. Зорькіна (1973), з віддаленням від контуру нафтогазоносності зменшуються газонасиченість вод і концентрація вуглеводнів у водорозчинених газах, а збільшується вміст азоту (рис. 1).

Схема зміни гідрохімічних параметрів пластових вод при віддаленні від контуру вуглеводневого покладу.

Рисунок 1. Схема зміни гідрохімічних параметрів пластових вод при віддаленні від контуру вуглеводневого покладу.

Аналогічну закономірність виявив М. Гатальський (1963) у Прип’ятській западині, а також Л. Швай (1973) у різних стратиграфічних горизонтах Дніпровсько-Донецької западини. Наведене свідчить, що основним компонентом водорозчинених газів у різних регіонах є азот, а присутність вуглеводневих газів спричинена розсіюванням вуглеводнів від покладів унаслідок їх дифузії у пластових флюїдах.

Якщо основним компонентом водорозчинених газів при віддаленні від скупчення вуглеводнів є азот, виникає питання щодо причини зменшення його вмісту в пластових водах при наближенні до контуру покладу. Імовірно, це пов’язано з переходом вільного азоту у зв’язаний стан у вигляді амонію (NН4+), вміст якого на продуктивних площах є значно більшим порівняно з водонасиченими розрізами.

У пластових водах перспективних об’єктів амоній та азот мають обернений характер розподілу: з віддаленням від приконтурної зони концентрація амонію зменшується, тоді як азоту — зростає (рис. 1). Наприклад, у Кримській нафтогазоносній області в приконтурних водах покладів відношення амонію до азоту (NН4+/N2) є більшим від 1, тоді як при віддаленні від покладів воно завжди зменшується (Зорькін Л., Суббота М., Стадник Є.; 1982).

Зв’язок між формами азоту NН4+ і N2 наводиться в роботі Дж. Ханта (1982), де він виражається наступним рівнянням:

N2 + 3Н2 <—> 2NH3 + ΔТ.

Цей процес є рівноважним і відбувається у газовій фазі з виділенням тепла (ΔТ); при зниженні температури середовища рівновага зміщується в бік утворення аміаку, проте швидкість реакції сповільнюється. Каталізатором у пластових умовах можуть слугувати глинисті мінерали, які містять оксид алюмінію (Аl2О3). Розчинення аміаку в пластовій воді та його відвід як продукту реакції сприяють її проходженню.

Важливим учасником гідрохімічних процесів, що розглядається, є водень. Єдиної думки щодо джерел його походження й ролі в процесах нафтогазоутворення немає. Проте, водень виявляють не тільки у вулканічних і метаморфічних породах, але й у відкладах осадового чохла; останнє, на думку багатьох дослідників, зумовлене катагенезом органічної речовини (ОР).

У газах нафтогазових родовищ водень майже не трапляється. Винятки поодинокі: відомі одна свердловина в Чеченській республіці Російської Федерації (Грозненський район) та одна в Узбекистані, де вміст водню становить відповідно 8,3 та 12,7 %.

Також водень присутній у супутніх газах ряду свердловин нафтових родовищ Пенсільванії та Пітсбурга (США), де його вміст сягає 7-35 %. Проте зазначимо, що водень значно частіше присутній у водорозчиненому стані у пластових водах осадових басейнів (Зорькін Л. та інші; 1982).

В. Гавриш (1978) вважає, що тривала міграція водню поровим простором приводить до формування власних гідродинамічних систем, у яких відбуваються процеси його окислення з утворенням надлишкової води, що спричиняє вилуговування порід та формування крихких деформацій. Це дає змогу припустити, що за умови високого вмісту водню у розрізі останній буде водо- або газоводонасиченим. Наприклад, у свердловині Локачинська-3, де в породах середнього девону виявлено підвищений вміст водню, під час випробування отримано газ з водою (рис. 2).

Рисунок 2. Розподіл газометричних показників у св. Локачинська-3

 

Рисунок 2. Схема зміни гідрохімічних параметрів пластових вод при віддаленні від контуру вуглеводневого покладу.

ВВ - газоподібні вуглеводні С1-С6; Н2- водень; СН4/ГМ - відношення метану до гомологів. ГХ - геохімічні дослідження, ВПК - випробування пластів у колоні. Насичення: 1 - газонасичений, 2 - водогазонасичений

Варто ще зауважити, що в товщі осадових порід присутні також ненасичені вуглеводні (НВ) – етилен (С2Н4) та пропілен (С3Н6), а також водню (Н2), розподіли яких в досліджуваних розрізах є подібними між собою (рис. 3).

Тимофіїв Г. та Умнова Н. (1984) вказують на незначну концентрацію вуглеводневих газів в інтервалах з високим вмістом водню і ненасичених вуглеводнів та висловлюють думку, що такий розподіл газів є характерним для сингенетичних процесів літифікації органічної речовини (ОР) в ході газогенерації.

Їх підтримують також Ф. А. Алексєєв та інші (1968), які вважають, що приуроченість підвищених концентрацій ненасичених вуглеводнів до піщано-глинистих утворень та кореляцію їх розподілу в розрізі з воднем є показниками перетворення органічної речовини (ОР).

 

Рисунок 3  Розподіл газометричних показників у розрізі свердловини Волино-Поділля

Рисунок 3. Розподіл газометричних показників у розрізі свердловини Волино-Поділля за результатами геохімічних досліджень

ВВ - газоподібні вуглеводні С1-С6; СН4/ГМ - відношення метану до гомологів; НВ - ненасичені вуглеводні; Н2- водень.

У компонентному складі покладів вуглеводневого газу ненасичені вуглеводні (НВ) фактично відсутні, тому величина відношення їхнього вмісту до концентрації вуглеводневих газів (НВ/ВВ) дає змогу зробити припущення щодо переважання син- або епігенетичних вуглеводневих флюїдів у досліджуваному розрізі.

Зменшення вмісту водню й ненасичених вуглеводнів спостерігається лише в інтервалах глибин, де спостерігається зростання газонасиченості порід, що пов’язане з надходженням у їх розріз метанового газу, про що свідчить істотне збільшення відношення СН4/ГМ (рис. 3). Можна припустити, що зменшення кількості водню й ненасичених гомологів метану спричинене лише геохімічними процесами, у яких вони беруть безпосередню участь.

Такими процесами, імовірно, є взаємодія водню й ненасичених гомологів метану з утворенням етану й пропану та взаємодія водню і азоту з утворенням амонію. Вони відбуваються лише в газовій фазі й не проходять у водному середовищі (рис. 4.а).

Взаємодія газоподібних продуктів перетворення

Рис. 4. Взаємодія газоподібних продуктів перетворення ОР залежно від характеру флюїдонасичення розрізу (а), хаотичний рух молекул у газовій фазі, взаємодія між ними (б) й водневі зв’язки між молекулами води (в)

У газовій фазі молекули перебувають у постійному хаотичному русі, зіштовхуючись одна з одною. Під час таких зіткнень вивільняється енергія, що спричиняє взаємодію молекул між собою (рис. 4.б).
Рух молекул у рідині відрізняється від руху в газах: молекули води через водневі зв’язки утворюють впорядковану структуру (рис. 4.в), яка унеможливлює хаотичний рух молекул газу, що виключає взаємодію між воднем і ненасиченими вуглеводнями, а також між воднем і азотом.

Тож, надходження у колекторські відклади вільного метанового газу приводить до формування скупчення газоподібного флюїду, який у свою чергу спричиняє передумови для взаємодії між воднем та ненасиченими вуглеводнями або азотом. Відсутність водню в розрізі продуктивних нафтогазоносних структур підтверджують матеріали, наведені в працях Г. Лебедя та інших (1983).

2.1. ГЕОХІМІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ У РОЗРІЗІ СВ. ЛУЦЬКА–1

Параметрична свердловина Луцька−1 пробурена у межах однойменної площі на північно-східному борті Львівського палеозойського прогину з метою вивчення стратиграфії, нафтогазоносності та фільтраційно-ємкісних характеристик палеозойських та протерозойських відкладів (рис. 5.а). В ході буріння свердловина Луцька−1 досягла глибини 2442 м, розкривши з відмітки 2404 м породи кристалічного фундаменту (рис. 5.б,).

Структурна карта по покрівлі кристалічного фундаменту (а) та геологічний розріз уздовж лінії I–I (б) у межах Луцької площі

Рисунок 6 − Структурна карта по покрівлі кристалічного фундаменту (а) та геологічний розріз уздовж лінії I–I (б) у межах Луцької площі

За результатами газометричного дослідження керну встановлено, що найбільша газонасиченість порід вуглеводнями визначена у відкладах архей−протерозою (інт. 2440,2−2441,8м) та на межі середнього і нижнього девону (інт. 309-318м), де вона становить відповідно 3,1 та 2,2 см3/кг. Газонасиченість решти розрізу вкладається у межі 0,01−0,3 см3/кг (рис. 6).
Архей-протерозойські відклади вирізняються також максимальним вмістом вуглеводнів у компонентному складі десорбованих газів, їх кількість тут сягає 8,4 %. Нижчими значеннями характеризуються відклади середнього девону та силуру Решта розрізу містить гази, в яких вуглеводнева складова коливається від 0,01 до 2,0 %. (рис. 6).

Зазначимо, що у складі досліджуваних газів, починаючи з відкладів кембрію та вниз у розрізі, істотно зростає вміст водню до 40 % (рис. 6), який перевищує концентрацію вуглеводнів у 5−10 раз.
Спостерігається, що розріз з високим вмістом водню характеризується за даними геофізичних (ГДС) та геохімічних (ГХ) досліджень як водогазонасичений та водонасичений. Подібне насичення спостерігається за даними фахівців Університету Лотарингії, де великі бульбашки газоподібного водню виявлено у водонасиченому розрізі [1].

Рисунок 6  Характер насичення розрізу св. Луцька−1 за результатами геохімічних досліджень (ГХ) та матеріалами випробовування (ВПТ).

Рисунок 6 − Характер насичення розрізу св. Луцька−1 за результатами геохімічних досліджень (ГХ) та матеріалами випробовування (ВПТ).

ВВ − газоподібні вуглеводні С1−С6, Н2 − водень, НЗ – нерозчинний в HCl залишок породи. Насичення: 1 - водогазонасичений, 2 - водонасичений

 

2.2. АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ВИСНОВКИ

На основі наведених вище матеріалів можна зробити висновки щодо розподілу газів, в тому числі – водню, у осадовому комплексі:

1. Основним компонентом водорозчинених газів у пластових водах осадового комплексу є азот; з наближенням до газового покладу концентрація азоту зменшується, проте амонію – зростає.

2. Спостерігається подібність розподілів у розрізах свердловин водню та ненасичених вуглеводнів, максимальний вміст останніх приурочений до інтервалів з фоновим вмістом вуглеводневих газів; у газонасичених пластах концентрація водню і ненасичених гомологів метану суттєво зменшується.

3. Процеси взаємодії газоподібних речовин відбуваються лише в газовій фазі, а не проходять у водному середовищі. Надходження у відклади метанового газу приводить до формування в них газової фази – середовища, у якому відбувається взаємодія водню як з азотом, так і з ненасиченими вуглеводнями. Результатом даних процесів є те, що в зоні газового покладу вміст азоту в пластових водах істотно зменшується, а в компонентному складі скупчення вуглеводнів ненасичені вуглеводні й водень відсутні.

Враховуючи наведені вище закономірності, проведено аналіз газометричних досліджень у свердловині Луцька-1, яка пробурена для вивчення геологічного розрізу палеозой-протерозойських відкладів та перспектив їх нафтогазоносності.
За висновками геофізичних досліджень всі виділені пласти у розрізі свердловини є обводненими, а найкращі колекторські властивості мають пісковики кембрію та рифею.

Газометричні дослідження керна вказують, що найбільша газонасиченість порід вуглеводнями – 3,1 см3/кг − встановлена у зразку архей-протерозойського віку (інтервал 2440−2442 м).

Однак слід зауважити, що у розрізі порід протерозою та кембрію у компонентному складі сорбованих породами газів істотно зростає вміст водню, який змінюється в межах 15−40 %, що перевищує концентрацію вуглеводнів у 5−10 раз (рис. 6).
Спостерігається також, що розріз з високим вмістом водню, за даними випробовування пластів (ВПТ) та геохімічних (ГХ) досліджень, оцінено як водонасичений та водогазонасичений.

Зазначимо, що фахівці Університету Лотарингії саме у водонасиченому розрізі виявили великі бульбашки газоподібного водню. Це дало можливість вважати, що їм вдалося виявити одне з найбільших у світі родовищ природного водню [1].

Наявність водню за даними газометричних досліджень кернового матеріалу на території України в межах Волино-Поділля встановлено у багатьох свердловинах. На основі результатів даних робіт можна виявити зони, що характеризуються високим вмістом водню, а також встановити геолого-структурні елементи, до яких приурочені підвищені вмісти водню у розрізі гірських порід. Отримані матеріали дозволять встановити напрямки щодо пошуку водню в осадовому чохлі в межах території Волино-Поділля.

ЛІТЕРАТУРА
1. https://www.nytimes.com/2023/12/04/business/energy-environment/clean-energy-hydrogen .html
2. https://shotam.info/na-rivnenshchyni-znayshly-rodovyshcha-chystoho-vodniu/
3. https://stat.gov.ua/uk/datasets/enerhetychnyy-balans-ukrayiny-0

У номері
 
Інформери
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2024
oilgasukraine@gmail.com