Топ-Статті
Сергій Глазунов - про перспективи галузі і перший мільйон добового видобутку газу

В інтерв'ю генеральний директор групи компаній Smart Energy Сергій Глазунов розповів про те, які ключові рішення і технології дозволили компанії збільшити видобуток, чого очікує ринок щодо регуляторної та законодавчої політики, а також про подальше бачення функціонування програми буріння і перші результати нового буріння. 

Як Ви оцінюєте результати роботи Групи в 2018 році? Що допомогло Вам досягти зростання видобутку газу і вже в березні 2019 роки вийти на добовий дебіт в 1 млн. куб. м. природного газу?

За підсумками 2018 року ми збільшили обсяги видобутку газу на 31%, газового конденсату - на 40%. Відповідно, зросло і виробництво зрідженого газу - на 50%. За рахунок успішного застосування оптимальних технологічних і управлінських підходів при бурінні та реалізації проектів з капітального ремонту ми змогли наростити фонд експлуатаційних свердловин.

Так, в 2018 році ми ввели в експлуатацію дві нові свердловини в Харківській області - №28 на Островерхівському і №10 на Васищевському родовищах. А також успішно завершили капітальний ремонт і відновили експлуатацію свердловин №12 і №6 на Свиридівському родовищі в Полтавській області.

У 2017 році ми також здійснили ряд проектів. В першу чергу, це буріння свердловини №109 на Мехедівсько-Голотовщинському родовищі в Полтавській області. Крім того, після ремонтно-відновлювальних робіт була запущена свердловина №2 на Свиридівському родовищі. Успішна реалізація цих проектів, а також розконсервування свердловини №1 на Островерхівському родовищі вже в поточному році дозволили нам вийти на 1 млн кубометрів газу на добу.

Як Ви оцінюєте результати співпраці з державною Укргазвидобуванням?

Рік тому група Smart Energy підтримала ініціативу державної компанії «Укргазвидобування» з відновлення фонду ліквідованих та законсервованих свердловин, які знаходяться на ділянках надр, спецдозволи на користування якими належать іншим компаніям. Ми побачили для себе потенціал для відновлення свердловини №1, розташованої в межах Островерхівського родовища в Харківській області. Між нашими компаніями був підписаний відповідний договір про співпрацю. Ми успішно здійснили капітальний ремонт на цій свердловині, що дозволило нам отримати промисловий приплив вуглеводнів. На даному етапі я вважаю таку співпрацю цілком успішною. Вона вигідна не лише нам, а й державі. Адже крім збільшення обсягів видобутку газу, ми платимо і додаткові рентні платежі за видобуті вуглеводні як до державного, так і до місцевих бюджетів.

За результатами першого кварталу 2019 року, Regal Petroleum, зокрема, на своїх родовищах в Харківській і Полтавській областях, значно збільшила обсяг добового видобутку вуглеводнів. Як Ви вважаєте, що допоможе зберегти тенденцію зростання видобутку для Smart Energy і приватного газодобувного сектору України в цілому?

Цьому має сприяти продовження реформ в нафтогазовій галузі. Крім того, багато в чому ситуація залежить від кон'юнктури ринку і здатності сервісних компаній задовольнити запит газовидобувників.

Чи вплинув закон про децентралізацію ренти на взаємодію з місцевими громадами?

Децентралізація рентних платежів - це, безумовно, позитивне рішення. Це додаткові кошти, які надходять безпосередньо в місцеві бюджети і можуть бути використані на конкретні регіональні проекти. Область, район, конкретне село визначають самі, як ними розпоряджатися. Це стосується тих регіонів, де ведеться газовидобуток. За вуглеводні, видобуті в 2018 році, компанії групи Smart Energy перерахували 37 млн ​​грн до місцевих бюджетів. Відповідно, чим більше газу видобувається на конкретній території, тим більше коштів отримує громада на розвиток. У зв'язку з цим, ми розраховуємо, що вони, так само, як і газовидобувні компанії, будуть зацікавлені в проведенні сейсміки і бурінні нових свердловин. У районах Полтавської області, де ми працюємо, таке розуміння є. У Харківській області ситуація дещо інша. Тут у енергонезалежності України є «опоненти», які навмисне дезінформують місцеве населення і налаштовують проти газодобувних компаній. Але ми завжди відкриті для конструктивного діалогу з усіма зацікавленими сторонами і розраховуємо знайти взаєморозуміння.

Зниження ренти на буріння нових свердловин - як Ви думаєте, коли можна буде оцінити результати цієї ініціативи? Скільки нових свердловин заплановано пробурити Групою компаній в 2019 році?

У 2019 році ми плануємо закласти буріння 4-х свердловин. Одна з них - №119 Мехедівсько-Голотовщинського родовища в Полтавській області вже буриться в даний час. Для порівняння в минулому році ми реалізували два проекти: по одному буріння завершили в минулому році, по іншому - вже в поточному. Тобто я б сказав, що тільки зараз, на другий рік після вступу в силу закону про стимулюючу ренту у розмірі 12% для нових свердловин, ми, як і інші газодобувні компанії, починаємо по-справжньому «розгортати» свої виробничі програми. У нас також є певні амбітні плани на наступні роки, які ми зможемо реалізувати в тому числі завдяки змінам в податковій політиці.  

Які законодавчі зміни, на Ваш погляд, могли б в майбутньому сприяти розвитку компанії та української газодобувної галузі в цілому? Які з уже реалізованих ініціатив потребують доопрацювання?

У минулому році стартували онлайн аукціони, було прийнято низку дерегуляційних поліпшень, розкрита геологічна інформація, затверджені нові тарифи на вхід до ГТС, прийняті зміни, що забезпечують прозорість добувної галузі. Безумовно, це значущі кроки, що сприяють росту обсягів видобутку і досягненню Україною енергонезалежності, але нам є ще над чим працювати. В першу чергу, це подальші кроки з дерегуляції та оновлення галузевого законодавства, лібералізація обороту геологічної інформації через створення data-room, розробка нового Кодексу про надра та багато іншого.

У чому Ви бачите основні перспективи групи Smart Energy в 2019 році і в чому головні ризики?  

У 2019 ми плануємо успішно реалізувати ряд нових проектів і зберегти тенденцію збільшення обсягів видобутку. За останні три роки наш видобуток зріс на 40%. Ми плануємо розвиватися і далі, допомагаючи тим самим країні позбутися газової імпортозалежності. І це цілком можливо за умови подальшої реалізації послідовних реформ в нафтогазовій галузі та відсутності необґрунтованих безвідповідальних дій з боку перевіряючих або контролюючих органів щодо компаній групи Smart Energy.

У номері
 
Інформери
ХІ МІЖНАРОДНА
НАФТОГАЗОВА КОНФЕРЕНЦІЯ
30–31 ТРАВНЯ 2024
М. ЛЬВІВ, БУДИНОК ВЧЕНИХ
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2024
oilgasukraine@gmail.com