За підсумками 2019 року Група компаній «Західнадрасервіс» показала найбільший приріст видобутку вуглеводнів серед приватних компаній. Ми поговорили зі Степаном Козицьким, директором Бурової Компанії «Горизонти», яка входить до складу Групи, про становлення бізнесу та перспективи подальшого розвитку компанії.
Пане Степан, як Ви прийшли в нафтогазову галузь?
Народився я на Львівщині, м. Миколаїв Львівської області, закінчив школу в цьому місті. Переїхав до Львова, вчився у Львівському національному університеті імені Івана Франка на факультеті міжнародних економічних відносин. У 2010 році поступив в Івано-Франківський національний університет нафти і газу на заочну форму навчання і закінчив з кваліфікацією «Інженер-бурильник».
В 2003 році батько започаткував нафтогазову компанію, я в 2005 році, будучи студентом прийшов до батька на роботу. Чисельність працівників на той час становила 9 осіб. В нас було навчання у другу зміну і я з ранку до 15 години був на роботі, а потім йшов на пари. З того часу працюю вже 15 років.
Як у вас в компанії приймаються рішення, які відносини із батьком, старшим братом?
Основні стратегічні рішення приймає батько, хоча, звісно, ми всі радимось разом. Оперативною діяльністю по нафтогазовому напрямку займаюсь я, а мій брат (ред. – Максим Козицький) займається відновлюваною енергетикою.
«В нас згуртована надійна команда, яка має переваги порівняно з великою бюрократичною структурою»
В чому, на Вашу думку, унікальність Західнадрасервіс?
По-перше, ми невелика, але вертикальноорієнтована компанія. Ми самі робимо все, починаючи з відведення землі, будівництва доріг, буріння, сейсміки – все це ми продаємо кінцевому споживачу.
Проведено насправді багато роботи, але це все робиться в одному домі, в нас згуртована надійна команда. Думаю, це легше порівняно з великою бюрократичною структурою.
На сьогоднішній день Західнадрасервіс – це шість ліцензійних ділянок, п’ять газових, одна нафтова. Також є спільна діяльність разом із компанією MND, це чеська компанія, і ще п’ять газових площ, тобто сумарна кількість - одинадцять.
Ресурси газу ми оцінюємо в 12 млрд. куб. м. газу і 3 млн. тон нафти.
Добовий видобуток на кінець січня 2020 року складає 450 тис. куб. м. газу, що видобуває безпосередньо Західнадрасервіс, а також разом з чеськими партнерами ми видобуваємо ще 68 тис. куб. м. газу.
З яких компаній складається Група Західнадрасервіс?
Це ТОВ Бурова Компанія «Горизонти», ПП «Нордік», ПП «Нордік-Буд» та ТОВ «Георозвідка».
Скільки людей працює в групі Західнадрасервіс?
На даний момент 430 людей.
У яких пропорціях розподіляється інженерний та виробничий склад?
Виробничого персоналу до 90%.
«Отримуємо каротаж в онлайн режимі під час буріння»
Які інновації набула група за останні два роки?
За цей час група зміцнилась. Збільшилась кількість бурових установок. На сьогодні їх шість, різною вантажністю від 50 до 340 тон. У нас є флот колтюбінгу, є відділ похилоскерованого буріння з усіма типорозмірами вибійних двигунів. В нас власний цех обслуговування вибійних двигунів, телесистема. Що цікаво, ми на сьогодні буримо і одразу робимо каротаж. Тобто критично важливі показники вуглеводнів ми бачимо онлайн безпосередньо на буровому майданчику під час буріння. До речі, такі технології я бачив десь сім років тому, коли компанія з Австрії бурила свердловину. Це не нова технологія для світу, але для Західної України досить прогресивна.
Ви зараз впроваджуєте цікавий проєкт іх використанням гіроскопів при скерованому і направленому бурінні. Розкажіть про це, будь ласка.
На сьогодні похилоскероване буріння без високоточного гіроскопу – це крок назад. Він обов’язково має бути, ми такий придбали. Є два різні температурні режими. Ми уклали договір з компанією …. Це світовий лідер по вимірюванню свердловин. Зараз ми проходимо сертифікацію і зможемо надавати клієнтам послуги не тільки в Україні, а й закордоном. Насправді попит дуже великий, ми вже зібрали та навчили персонал.
Ви зараз виконуєте тільки власні замовлення чи для сторонніх замовників також?
Крім Західнадрасервіс нашим замовником є компанія Укрнафта та Везерфорд. З Везерфорд ми працювали як субпідрядники. На цей рік у нас плани – ми хочемо зробити сервіс із забурки бокових стволів. Гіроскоп використовується для спуску WIP Stock, щоб його правильно направити. В цьому випадку обов’язково має використовуватись гіроскоп, щоб не перебурювати зайвий раз.
Також ми створили у себе на базі склад WIP Stock, зараз закуповуємо на всі типорозміри колон, мінімум буде два WIP Stock.
Рік тому ви започаткували для себе новий тип діяльності - застосування колтюбінгового флоту. Розкажіть, будь ласка, про це.
У 2019 році ми придбали колтюбінг та азотну установку білоруської компанії NOV Fidmash. Ми успішно їх використовуємо. За 2019 рік зробили 41 свердловинну операцію. Для прикладу, в Чеській республіці у 2019 році було проведено менше 20 колтюбінгових свердловинних операцій.
Буровий флот бурової компанії «Горизонти» складається з шести станків. Найменший - це А50. У нас є станок американського виробництва Cargo 200. Зараз він працює в Полтавській області, виконує роботи для «Укргазвидобування». Станок оснащений верхнім приводом, працюємо також ротором. Вже 2,5 роки станок працює у Харківській та Полтавській області.
В нас є станок, який називається IDECO SB SD 806 вантажністю 160 тонн. Це найстаріший наш станок, який ми першим купили. Цим станком ми вже пробурили 49 свердловин.
Також є станок Dragon 1000 вантажністю 225 тонн. Купили його у 2015 році і першу свердловину ним вже пробурили.
«Один з наших станків бурив для компанії BP в Омані»
Ще у 2019 році купили два бурових станка кожен потужністю 340 тон. Один із станків бурив для компанії BP в Омані.
Один станок проходить сертифікацію і зараз знаходиться на заводі в Стрию. Всі станки оснащені насосами Triplex. Номенклатура насосного обладнання досить різноманітна від 800 до 1300 кс. Кожна з наших нових бурових установок має насосне обладнання потужністю 1300 кс.
В нас шість станків, три оснащені верхнім приводом Катвел КБ 200, станок DD 804 і DD 805.
Ми робимо свердловини під ключ, починаючи із будівництва під’їзної дороги. Ці роботи виконує наша компанія «Нордік Буд». Тобто об’їзна дорога, бурова площадка, монтаж – все робимо своїми силами. До речі, «Нордік Буд» є підрядником при будівництві газо- та нафтопроводів.
Установки підготовки газу, компресорні станції – все це ми також робимо самі. Наші інженери придумали осушку газу, яку самі сертифікуємо робимо під паспортом «Нордік Буду». На сьогоднішній день всі наші установки підготовки газу мають осушки. Компанія «Нордік Буд» була створена в 2010 році і за час своєї діяльності ми проклали 200 км газопроводів. Тільки в 2019 році було побудовано 47 км газопроводів.
Коли була створена компанія «Георозвідка»? Які роботи вона виконує?
Компанія була створена у 2010 році. В 2019 році компанія «Георозвідка» почала займатися сейсмічними дослідженнями.
«Георозвідка» також продовжує займатись інжинірингом. Проєкт буріння, проєкт облаштування родовища, проєкт будівництва трубопроводу – все це виконує компанія Георозвідка.
Георозвідка також робить проєкти і для об’єктів відновлюваної енергетики.
З 2019 року ми також вирішили самі робити сейсміку. Ми купили п’ять вібраторів американського виробництва FlyBat – це 27-тонні вібратори – вони оптимальні для густонаселених регіонів України. Ми купили 2000 каналів американської компанії Mitchem – це світовий лідер з надання сейсмічних послуг. Зараз ми вже підписали договір на купівлю ще 5000 каналів. Думаю що вже в квітні ми зможемо проводити 3D сейсмічні дослідження.
За неповний 2019 рік «Георозвідка» вже зробила 240 км сейсмічних досліджень.