Топ-Статті
У 2019 РОЦІ НАС ОЧІКУЄ БУМ НАФТОГАЗОВИХ ОНЛАЙН-АУКЦІОНІВ ТА КОНКУРСІВ УРП

Роман Опімах. Виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України

image1

2018 рік став по-справжньому багатим на реформи у вітчизняному газовидобутку. Прийняті профільні закони та урядові акти заклали надійний фундамент для зростання газового виробництва, залучення інвестицій та досягнення енергетичної незалежності України.

Можемо із впевненістю констатувати, що 90% завдань урядового Плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку газовидобувної галузі України до 2020 року успішно виконано і ключове законодавство повністю готове. Впровадження стимулюючого оподаткування для буріння нових газових свердловин дозволило закласти понад 160 нових свердловин у 2018 році, що на 30% більше, ніж роком раніше.

Завдяки децентралізації ренти нафтогазовидобувною індустрією сплачено понад 2 млрд грн на користь місцевих громад в тих регіонах, де ведеться видобування. Це гарний стимул для налагодження конструктивного діалогу та активної співпраці між галуззю та владою «на місцях».

Дерегуляція газовидобутку кардинально спростила дозвільні процедури, скасувавши 15 погоджувальних обтяжень, полегшила доступ до землі та наблизила українську систему регулювання галузі до кращих міжнародних практик.

Крім того, обов’язковими для видобувачів стали міжнародні стандарти звітності EITI. Це має посилити прозорість галузі, дисциплінуючи її гравців та розвіюючи міфи навколо індустрії.

Проте найважливішим здобутком минулого року стало удосконалення правил доступу до надр. Ці революційні зміни дозволять залучати іноземні інвестиції та новітні технології, без яких розвиток індустрії, а відтак і збільшення об’ємів видобутку українського газу – неможливе.

ПЕРШЕ. Прибрано останній неприродній поза аукціонний механізм надання нових нафтогазових ділянок у користування. З 2019 року всі нові площі можна буде отримати виключно через прозорі та конкурентні торги.

ДРУГЕ. Відкрито доступ до геологічної інформації та лібералізовано її обіг. Ці прогресивні зміни сприятимуть оцифруванню державних баз даних та створенню електронної data-room, як це відбувається у провідних країнах світу.

ТРЕТЄ. І НАЙГОЛОВНІШЕ. Стартували нафтогазові аукціони, які відбуватимуться онлайн на відомій платформі ProZorro.Продажі, та міжнародні конкурси з укладання угод про розподіл продукції.

Перший нафтогазовий раунд, на якому запропоновано 10 ділянок загальною площею 1,81 тис. км2 було оголошено 6 грудня, визначення переможців відбудеться у березні 2019 року. Усі ділянки знаходяться в межах добре досліджених нафтогазових басейнів з розгалуженою газотранспортною інфраструктурою та проведеними сейсмічними дослідженнями.

Кожна ділянка передбачає мінімальні вимоги до пошукової програми робіт – інтерпретація сейсміки, проведення нових сейсмічних досліджень та буріння свердловин. Це має сприяти більш ефективній розробці надр та запобігати появі "сплячих" ліцензій.

50649982_818969015106739_5766253977272320000_o

Паралельно з цим на засіданні Уряду в середині грудня було затверджено конкурсні умови для 12 проектів з укладання угод про розподіл продукції. Кожна площа передбачає мінімальні вимоги з обсягу інвестицій та розміру програми робіт. Після оприлюднення конкурсної документації претенденти матимуть 90 днів для ознайомлення, прийняття рішення та реєстрації конкурсної заявки.

Як бачимо, Україна готова залучати у вітчизняний газовидобуток іноземних інвесторів та сучасні технології. Пропозиція з боку держави у 2019 році сягне понад 40 нафтогазових ділянок загальною площею більш ніж 20 тис. км2 , що стане безперечним рекордом.

Більш детально з інформацією потенційні вітчизняні та іноземні інвестори можуть ознайомитися на відкритому англомовному порталі www.GOukraineNOW.com - що теж є безпрецедентним свідченням з боку держави йти на зустріч інвесторам.

Крім того, державна компанія “Укргазвидобування” розпочала прозорий процес пошуку іноземних партнерів для розробки її виснажених родовищ із застосуванням міжнародних юридичних інструментів – сервісних контрактів з інтенсифікації (PEC). Результати конкурсів на визначення зовнішніх операторів 14-ти родовищ стануть відомі у березні 2019 року.

Разом із тим, “Укргазвидобування” уклало низку сервісних угод з провідними іноземними підрядниками Schlumberger, Halliburton та Baker Hughes на надання інтегрованих послуг з розробки діючих та нових родовищ. Безперечно, прихід та розширення діяльності таких глобальних брендів на українському ринку є потужним сигналом для усієї світової професійної спільноти.

Міжнародний капітал готовий інвестувати. І ми вже бачимо прояв серйозного інтересу з боку досвідчених енергетичних компаній, зокрема з Північної Америки та Центрально-Східної Європи.

Проте конкуренція у світі, а надто за інвестиції у сектор розвідки та видобутку вуглеводнів, надто жорстка. Крім України, нафтогазові аукціони в 2019 році відбудуться у щонайменше 13-ти країнах – серед яких Аргентина, Ізраїль, Мексика, США, Хорватія.

Саме тому, порядок денний України на 2019 рік має включати три ключові напрями для нафтогазовидобувної галузі.

По-перше, активна популяризація за кордоном та проведення прозорих аукціонів та УРП конкурсів для залучення досвідчених вітчизняних та іноземних гравців.

По-друге, створення сприятливих умов та модернізація законодавства для розробки нетрадиційних вуглеводнів. Адже за оцінками геологів, значна частина газових запасів та ресурсів є важковидобувними та зосереджена в щільних колекторах.

По-третє, разом з Єврокомісією розпочато процес підготовки довгоочікуваного оновлення Кодексу про надра. Ці зміни мають модернізувати його положення, спростивши та кодифікувавши профільне законодавство.

Світ має знати, що наша країна - надійний партнер для інвесторів, якому можна довіряти. Партнер, що мислить прогресивно та готовий швидко вчитися, імплементуючи найкращі промислові практики зі всього світу.

У номері
 
Інформери
ТОВ "Ньюфолк нафтогазовий консультаційний центр"
При копіюванні матеріалів з сайту посилання обов'язкове.
Всі права захищені © 2024
oilgasukraine@gmail.com