Довгополий Євгеній. Начальник відділу організації досліджень ТОВ «УКРСКС»
Науково-дослідницька робота завжди була і залишається одним з найпріоритетніших напрямів діяльності нашої компанії. Це обумовлено перш за все глибоким переконанням в тому, що стандартні методи випробувань матеріалів, які використовуються при кріпленні нафтових і газових свердловин, є недостатніми з точки зору оцінки їх впливу на кінцеву якість кріплення в реальних умовах. Відсутність можливості повної та об’єктивної оцінки збільшує ризики застосування низькоефективних тампонажних систем і, як наслідок, отримання незадовільної якості робіт з кріплення.
Саме тому, спеціалісти нашої компанії проводять дослідницьку роботу не тільки у напрямку удосконалення рецептур тампонажних матеріалів та буферних сумішей, але і у напрямку розробки та впровадження нових методів та методик випробовувань, які б дозволяли оцінювати, крім іншого, ефективність тампонажних систем в максимально наближених до реальних умовах.
Сьогодні, коли наша країна знаходиться перед викликами власного енергозабезпечення, очевидно, що багато залежить, в першу чергу, від успішності реалізації власного ресурсного потенціалу, шляхом буріння нових свердловин та збільшення дебіту на вже існуючих, в тому числі, методами інтенсифікації видобутку. Як показує практика, близько 15%-20% (а в окремих випадках – до 30%) пробурених свердловин потрапляють в аварійний фонд внаслідок неякісного кріплення, що значно зменшує загальний обсяг видобутку. Наявність ускладнених умов, як-от високі перепади тиску між близько розташованими продуктивними та водоносними горизонтами, значні динамічні навантаження при ГРП та перфорації суттєво погіршують цю статистику. Тому ми абсолютно впевнені, що на будь-якому об’єкті саме результати этапу цементування мають вирішальне значення.
На наше переконання, поняття «якість цементування» узагальнено можна ототожнити з поняттям «герметичність» в системі «обсадна колона-цементний камінь-стінка свердловини» (ОК-ЦК-СС) під дією механічних та гідравлічних навантажень.
Дослідження провідних спеціалістів в області кріплення вказують на те, що порушення герметичності відбувається по контакту цементного каменю з обмежуючими поверхнями. Очевидно, що запровадження та широке застосування методу оцінки герметичності контакту при виборі технологічного комплексу цементування дозволило б суттєво зменшити ризики неякісного кріплення. Нажаль, до теперішнього часу такого методу не існувало. Тому ми вирішили його створити.
Сьогодні ми пропонуємо ексклюзивний метод оцінки герметичності контакту (ОГК), який полягає в оцінці щільності контактної зони цементного каменю, шляхом визначення її супротиву гідропрориву під тиском.
Чим більший тиск необхідно створити для прориву води – тим щільніший контакт і, відповідно, вище герметичність.
Метод дозволяє максимально точно спрогнозувати якість цементування, в залежності від того, яка тампонажна система буде застосована.
Для проведення досліджень була розроблена випробувальна модель, яка імітує систему «ОК-ЦК-СС», в тому числі, наявність глинистої кірки на поверхні стінки свердловини.
Модель під’єднується до приладу, який представляє собою гідравлічну машину, що дозволяє нагнітати робочу рідину в контактну зону з поступовим збільшенням тиску.
Спеціальне програмне забезпечення відображає характер та значення тиску в режимі реального часу. Момент гідравлічного прориву по контакту, в залежності від характеру утвореного каналу, супроводжується зниженням або різким падінням тиску нагнітання, та фіксується візуально при появі води з технологічних отворів випробувальної моделі. Відлагоджена методика дозволяє проводити випробовування будь-яких типів тампонажних матеріалів, та порівнювати їх між собою.
Головний пріоритет нашої компанії – завжди пропонувати найефективніший технологічний підхід для вирішення будь-яких задач з кріплення свердловин. Такий підхід завжди є виправданим, адже величина витрат на ефективний технологічний комплекс неспіврозмірно мала порівняно з величиною збитків при усуненні наслідків неякісного цементування. При цьому, ми завжди готові обґрунтовувати доцільність тих чи інших рішень, в тому числі, за допомогою нестандартних, проте об’єктивних методів випробувань.
Запровадження критеріїв оцінки елементів технологічних комплексів, які б характеризували їх ефективність, є основою нового підходу щодо усвідомленого вибору тампонажних систем, який підніме якість цементування на новий рівень та значно прискорить досягнення стратегічних цілей в енергетичній галузі.